Pristup k pocitacove siti: Porovnání verzí

Z wiki.upol.cz
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
(Tato verze je označená pro překlad)
 
(Není zobrazeno 154 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
=== Co musím udělat než se připojím? ===
<languages></languages>
<translate>
<!--T:73-->
Na ''Univerzitě Palackého'' se můžete připojit k internetu několika možnými způsoby. Nejčastějším způsobem je připojení za pomocí bezdrátové&nbsp;sítě&nbsp;('''WiFi'''), ale můžete se připojit i za pomoci pevné sítě ('''LAN'''). Systém zabezpečeného internetového připojení je realizován v rámci projektu&nbsp;[http://www.eduroam.cz/doku.php EDUROAM]. {{DISPLAYTITLE:Přístup k počítačové síti}}


#Seznámit se s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve [http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/dokumenty/2011/SRB3-11-14.pdf Směrnici rektora UP B3-11/14-SR]. Při využití služby VPN nebo WiFi se automaticky stáváte součástí naší sítě a proto je nutné znát svá práva a povinnosti. Směrnice je pro uživatele sítě závazná.
<!--T:74-->
#Mít zabezpečené zařízení (v případě počítače mít nainstalovaný a aktualizovaný antivirový program, stažené a nainstalované opravné balíčky Windows). Každý nedostatečně ošetřený počítač připojený do sítě UP (a to i prostřednictvím VPN) představuje riziko nejen pro svého uživatele, ale i pro ostatní. Napadený stroj může sloužit k útokům na další stroje.
Díky zapojení ''UP ''do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě. O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete v&nbsp;[http://www.eduroam.cz/doku.php seznamu]<span style="line-height: 1.6;">&nbsp;připojených institucí v ČR nebo v&nbsp;</span>[http://www.eduroam.org/ seznamu]<span style="line-height: 1.6;">&nbsp;evropských institucí.</span>
#Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení:<br/>JMÉNO: Použijte vaše Portal ID.<br/>Studenti si mohou Portal ID vyhledat na stránkách portálu v Kontaktech. Zaměstnanci své Portal ID zjistí od svého správce sítě.<br/>HESLO: Heslo pro VPN/WiFi připojení si musíte nejprve sami vytvořit. Po [[Portál UP|přihlášení]] do univerzitního portálu vyhledejte odkaz Upravit můj profil – Změna hesla pro WiFi, LANa a VPN.


Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz [http://kolejnet.upol.cz/ http://kolejnet.upol.cz/]
<!--T:75-->
Pro připojení k internetu je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).


== Mobilní přístup na síť – WiFi (Wireless Fidelity) ==
<!--T:76-->
'''Pevné připojení (LAN)'''


Na UP (kromě kolejí) existuje několik způsobů připojení mobilních zařízení (notebooky,...) Nejčastější způsob je realizován jako bezdrátová síť (WiFi). Další možností je využití připojení pomocí pevné ethernetové sítě (LAN). Systém zabezpečeného (ověřovaného) připojení je realizován v rámci projektu [http://www.eduroam.cz/doku.php EDUROAM].
<!--T:77-->
*Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici a na kolejích.


Díky zapojení UP do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě.<br/>O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete v&nbsp;[http://www.eduroam.cz/doku.php seznamu] připojených institucí v ČR nebo v&nbsp;[http://www.eduroam.org/ seznamu] evropských institucí.
<!--T:78-->
'''Bezdrátové připojení (WiFi)'''


Pro připojení je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).
<!--T:79-->
*V některých částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě je '''eduroam'''. Nově je zavedena síť UPOL, viz. dále.


*'''Pevné připojení (LAN)'''<br/>Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici.
==Co musím udělat, než se připojím k bezdrátové síti UP?== <!--T:80-->


*'''Bezdrátové připojení (WiFi)'''<br/>V některých&nbsp;částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě tzv. SSID je eduroam.
===Seznámit se s pravidly=== <!--T:81-->


=== Přístupové údaje do sítě Eduroam UP ===
<!--T:82-->
Je nutné se seznámit&nbsp;s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve '''[https://files.upol.cz/sites%2Fpub%2FPubNormy%2FA1-2015-ÚZ02.pdf Směrnici rektora UP]'''. Při využití služby ''VPN ''nebo ''WiFi ''se automaticky stáváte součástí naší sítě, a proto je '''nutné '''znát svá práva a povinnosti. Tato směrnice je pro uživatele sítě '''závazná'''.


'''Přihlašovací jméno''': Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. [[Portál UP|Portal ID]]) a zadává se ve tvaru '''[mailto:jmeno@domena Portal ID@upol.cz]'''. (pozor! toto není e-mail!!!)
===Mít zabezpečené zařízení=== <!--T:83-->


*'''''Studenti UP''''' - Studenti mají možnost si Portál ID vyhledat v Kontaktech.
<!--T:84-->
*'''''Zaměstnanci UP''''' - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého [[Správci počítačové sítě|správce poč. sítě]].
Je '''potřeba '''mít nainstalovaný antivirový program (''Avast!, Eset, AVG, atd.'') a používat dostatečně aktualizovaný operační systém (''Windows, OSX, atd.''). Pokud budete na síti UP využívat nedostatečně zabezpečený přístroj, '''ohrozíte '''tím nejen vlastní počítač nebo telefon, tablet, ale i přístroje ostatních uživatelů sítě. Napadený stroj může sloužit k útokům na další uživatele. Viz. [[Speciální:MyLanguage/Kyberneticka bezpecnost|'''Kybernetická bezpečnost''']]
*'''''Hosté UP''''':<br/>Uživatelé z institucí zapojených v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.<br/>Pro hosty UP (nečleny eduroam) a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet upol-guest. Heslo pro přístup pomocí tohoto účtu se mění v pravidelných intervalech. Kontaktujte [[Správce počítačové sítě|správce]] příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.


'''Heslo:''' Heslo pro přístup do sítě eduroam si studenti a zaměstnanci UP vytvářejí sami. Po přihlášení do zabezpečených stránek&nbsp; [https://wiki.upol.cz/upwiki/Portál UP Portálu UP] vyhledejte odkaz Upravit můj profil – Změna hesla pro WiFi, LAN.
===Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení a nastavit si heslo=== <!--T:85-->


=== Návody k WiFi připojení ===
<!--T:86-->
Pro přístup do bezdrátové internetové sítě ('''eduroam''') je ''nutné'' mít ''přihlašovací jméno'' a ''heslo''. Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. '''[[Speciální:MyLanguage/Portal|Portal ID]]''') a zadává se ve tvaru '''<u>Portal ID@upol.cz</u>'''. (''Upozornění'': ''Toto '''není '''e-mailová adresa!'')


Návody zde uvedené slouží k nastavení nejčastěji používaných systémů, ostatní najdete na:&nbsp;[http://www.eduroam.cz/doku.php?id=cs:uzivatel:sw:uvod http://www.eduroam.cz/doku.php?id=cs:uzivatel:sw:uvod] a liší se jen ve jméně RADIUS serveru a certifikační autoritě. Na UP je jméno RADIUS serveru '''radius3.upol.cz''' a certifikační autorita '''AddTrust External CA Root '''popř. UTN-USERFirst-Hardware.
<!--T:87-->
*'''Studenti UP''' - Studenti, kteří nastoupili po akademickém roce 2018/2019 si své Portal ID naleznou ve své [[Nastaveni hesla|'''e-přihlášce''']]. Po přihlášení jej také vidí ve svém uživatelském profilu na Portálu. V případě, že jste své Portal ID zapomněli, prosím, kontaktujte [https://helpdesk.upol.cz '''Helpdesk'''] - zvolte ''Anonymní požadavek'' - a vyberte kategorii ''Zapomenuté přihlašovací údaje''.
*'''Zaměstnanci UP''' - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého [[Speciální:MyLanguage/Spravci pocitacove site|správce počítačové sítě]].
*'''Hosté UP:'''
**Uživatelé z institucí ''zapojených ''v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.
**Pro hosty UP (''nečleny eduroam'') a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet ''upol-guest, ''jehož heslo se pravidelně mění. Kontaktujte '''[[Speciální:MyLanguage/Spravci pocitacove site|'''správce&nbsp;'''počítačové sítě]] '''příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.


*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[WiFi Eduroam pro MS Windows XP|eduroam pro MS Windows XP]]
<!--T:88-->
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[WiFi Eduroam pro MS Windows 7|eduroam pro MS Windows 7]]
'''Heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - heslo pro připojení k síti si nastavíte na Portálu po přihlášení - návod naleznete zde: ''[[Navod na zmenu hesla|Návod na změnu hesla]]'''''.
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[WiFi Eduroam pro MS Windows 8|eduroam pro MS Windows 8]]


<!--T:89-->
Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz http://kolejnet.upol.cz/


==Instalátor nastavení pro wifi Eduroam== <!--T:90-->
Pokud nechcete složitě nastavovat WiFi eduroam, zkuste nejdříve instalátory, které jsou k dispozici přímo od Eduroamu: https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/uvod


== Přístup do počítačové sítě UP prostřednictvím VPN ==
==Návody k WiFi připojení (EDUROAM)== <!--T:91-->


Služba VPN umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako by se uživatel nacházel v prostorách UP. Je tím umožněn přístup k databázím a dalším informačním systémům, jejichž užití je z licenčních či bezpečnostních důvodů limitováno na adresní prostor UP. V průběhu spojení je zajištěna bezpečnost přenášeného obsahu šifrováním. VPN umístí vzdálené hosty za firewall, což jim dává stejná práva a možnosti, jako by seděli v prostorách UP, např. uvnitř budovy fakulty.
<!--T:92-->
Následující návody slouží k co nejjednoduššímu a nejpřímočařejšímu nastavení WiFi sítě EDUROAM pro aktuálně nejpoužívanější systémy. Pro ty z vás, kteří se více orientují v počítačových systémech, jsou k dispozici další návody pro ostatní systémy na stránkách [http://www.eduroam.cz/doku.php?id=cs:uzivatel:sw:uvod <b>eduroam.cz</b>]. (Tyto návody se liší jen jménem RADIUS serveru - '''radius3.upol.cz''' - a nastavením certifikátu '''AddTrust External CA Root''' [případně ''UTN-USERFirst-Hardware'']). K dispozici jsou i lokální připojení eduroam-ff, eduroam-pdf, apod. - tyto se musí nastavit zvlášť. Na UP fungují novější i starší zařízení distribuující bezdrátové připojení, tyto lokální sítě umožňující funkční přechody mezi těmito zařízeními.


=== Jak funguje VPN? ===
==== Nastavení připojení prostřednictvím geteduroam ==== <!--T:93-->
[https://play.google.com/store/apps/details?id=app.eduroam.geteduroam&pli=1 Stáhněte si aplikaci pro telefony se systémem Android pro nastavení sítě Eduroam].


Váš počítač nejprve naváže spojení s univerzitním VPN serverem, který ověří vaše přihlašovací údaje. Mezi počítačem a serverem se pak vytvoří zvláštní druh tzv. tunelového připojení. V něm jsou veškerá procházející data šifrována, a tím chráněna proti odposlechu během jejich přenosu. Náš server příchozí data rozšifruje a předá je dál. Zabezpečený přenos dat je jednou z nesporných výhod VPN.<br/>Během VPN připojení používá váš počítač IP adresu, kterou dostává přidělenu z našeho adresního prostoru. Zvenku to potom vypadá, že je váš počítač připojený přímo v naší síti.
<!--T:94-->
* návod pro nastavení připojení k [[Geteduroam|eduroam prostřednictvím aplikace geteduroam]]


=== Přidělované IP adresy ===
==== Nastavení připojení prostřednictvím aplikace Eduroam CAT ==== <!--T:95-->
Pro připojení k eduroam na zařízeních pomocí aplikace


Počítačová síť UP používá adresový prostor 158.194.0.0 až 158.194.255.255 (adresa třídy B). Pokud se připojíte pomocí VPN, dostane Váš počítač IP adresu, která bude začínat dvojčíslím 158.194. x.x.
<!--T:96-->
*návod pro nastavení připojení k eduroam prostřednictvím aplikace [[Eduroam CAT]]


=== K čemu VPN nejčastěji použijeme&nbsp;? ===
<!--T:97-->
'''Manuály pro systémy Windows'''


*přístup k univerzitou předplaceným [http://ezdroje.upol.cz/ezdroje/ elektronickým informačním zdrojům]&nbsp;
<!--T:98-->
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro MS Windows 10|eduroam pro MS Windows 10]]
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[WiFi Eduroam pro MS Windows 11|eduroam pro MS Windows 11]]
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro MS Windows 7|eduroam pro MS Windows 7]]
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro MS Windows 8|eduroam pro MS Windows 8]]


*spuštění klienta STAGu nebo SAPu
<!--T:99-->
'''Manuály pro Mac'''
 
<!--T:100-->
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro Mac OS X|eduroam pro Mac OS X a vyšší]]
 
<!--T:101-->
'''Manuály pro mobilní zařízení (telefony, tablety)'''
 
<!--T:102-->
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro Android|eduroam pro Android]]
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro iOS 9|eduroam pro iOS 9 a vyšší]]
*návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti [[Speciální:MyLanguage/WiFi Eduroam pro Windows Phone 8.1|eduroam pro Windows Phone 8.1]]
 
<!--T:103-->
[[MacAd|'''Jak zjistím svou Mac adresu?''']]
 
==Připojení k WiFi síti UPOL== <!--T:104-->
Na Univerzitě Palackého je nyní možné se nově připojit k WiFi síti UPOL, která má za cíl usnadnit přístup k WiFi všem studentům a zaměstnancům. Některá zařízení mají problémy s připojením k eduroamu, proto vznikla tato nová síť. Heslo k této síti získá každý uživatel po přihlášení do Portálu UP v záložce [https://portal.upol.cz/Apps/Help Nápověda/Helpdesk]. Heslo se bude měnit nejméně každý semestr, ale ke změně hesla může dojít z bezpečnostních důvodů i častěji. V této síti se nebudete moci připojit k univerzitním informačním zdrojům či informačním systémům školy (ESS, SAP atd.), které zůstávají dostupné pouze přes Eduroam. Rychlost na síti UPOL může být omezena a provoz může být z bezpečnostních důvodů monitorován. K dispozici jsou i lokální připojení upol-ff, upol-pdf, apod. - tyto se musí nastavit zvlášť. Na UP fungují novější i starší zařízení distribuující bezdrátové připojení, tyto lokální sítě umožňující funkční přechody mezi těmito zařízeními.
 
==Přístup do počítačové sítě UP prostřednictvím VPN== <!--T:105-->
 
<!--T:106-->
Do počítačové sítě UP se obvykle můžete dostat jen z prostor Univerzity Palackého. Pokud zrovna cestujete nebo upřednostňujete studium z pohodlí domova a potřebujete mít přístup k univerzitní počítačové síti, máte možnost se připojit do univerzitní sítě takřka odkudkoliv, a to skrze službu VPN ''(Virtual Private Network)''. Ta nám umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako byste se nacházeli v prostorách UP. Můžete přistupovat k ''databázím'' a ''informačním systémům'', jejichž užití je z licenčních či bezpečnostních důvodů limitováno ''pouze'' na prostor Univerzity Palackého, stejně jako byste seděli v prostorách UP, např. na fakultě nebo kolejích.


*přístup k univerzitnímu e-mailu pomocí poštovního klienta
===K čemu VPN nejčastěji použijeme?=== <!--T:107-->


<!--T:108-->
*přístup k univerzitou předplaceným [http://ezdroje.upol.cz/ezdroje/ elektronickým informačním zdrojům]
*spuštění klienta STAGu nebo SAPu
*přístup do MS sítě (možnost používat sdílené tiskárny, síťové disky,..)
*přístup do MS sítě (možnost používat sdílené tiskárny, síťové disky,..)
*chráněný, šifrovaný přístup k prostředkům v naší síti
*chráněný, šifrovaný přístup k prostředkům v naší síti


=== Návody k VPN připojení ===
===Jak funguje VPN?=== <!--T:109-->
 
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro Windows 7|VPN připojení pro Windows 7]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro Windows 8|VPN připojení pro Windows 8]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro Windows XP|VPN připojení pro Windows XP]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro WindowsVista|VPN připojení pro WindowsVista]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení na Mac OS X|VPN připojení na Mac OS X]]


== Bezpečnost&nbsp; a antivirová ochrana ==
<!--T:110-->
Váš počítač nejprve naváže spojení s univerzitním VPN serverem, který ověří vaše přihlašovací údaje. Mezi počítačem a serverem se pak vytvoří zvláštní druh připojení,&nbsp;tzv. tunelového připojení. V něm jsou veškerá procházející data šifrována&nbsp;a chráněna proti odposlechu během jejich přenosu. Náš server příchozí data rozšifruje a předá je dál. Zabezpečený přenos dat je jednou z nesporných výhod VPN. Během VPN připojení používá váš počítač IP adresu, kterou dostává přidělenu z našeho adresního prostoru. Zvenku to potom vypadá, že je váš počítač připojený přímo v naší síti.


=== Zabezpečení počítačové sítě UP ===
===Přidělované IP adresy=== <!--T:111-->


Počítačová síť UP je chráněna před útoky z internetu dvěma základními prostředky: 1.filtrací některých portů, na kterých jsou provozovány uživatelské služby a 2. Intrusion Protection systémem. Ten druhý kontroluje v reálném čase všechna spojení mezi uživatelem a internetem a v případě, že najde vzory obsahující škodlivou nebo maskující se komunikaci, zastaví tento konkrétní proud (ostatní uživatelovy aplikace pracují bez omezení). Žádné z těchto opatření však nebrání vzájemnému poškození počítačů uvnitř UP. Z těchto důvodů je potřeba implementovat ochranná opatření také na úrovni koncových stanic.&nbsp;
<!--T:112-->
Počítačová síť UP používá adresový prostor 158.194.0.0 až 158.194.255.255 (adresa třídy B). Pokud se připojíte pomocí VPN, dostane Váš počítač IP adresu, která bude začínat dvojčíslím 158.194.x.x


=== Zabezpečení koncových stanic ===
===Co dělat při potížích s připojením?=== <!--T:113-->
Pokud se vám podaří připojit k VPN, ale vypadne vám připojení k internetu, nastavte si prosím DNS na ''upřednostňovaný server DNS'' <u>'''158.194.204.20'''</u>, ''Alternativní server DNS'' <u>'''158.194.204.21'''</u>.


Každý nedostatečně zabezpečený počítač představuje riziko nejen pro svého uživatele, ale i pro ostatní. Může být infikován počítačovými viry a červy, nebo se stát snadným cílem pro hackery. Ti pak mohou zneužít počítač k&nbsp;útokům na jiné systémy v&nbsp;síti. Proto je '''zabezpečení počítače vyžadováno povinně'''.
<!--T:114-->
Na UP jsou aktivní dvě VPN, nedaří-li se vám připojit na adresu '''<u>158.194.254.166</u>''' zkuste '''<u>158.194.254.162</u>'''


'''„Koncové zařízení připojované do sítě UP musí být odpovídajícím způsobem zabezpečeno vhodnou konfigurací systému, aplikací bezpečnostních<br/>záplat atd. V případě nedostatečně zabezpečeného nebo zavirovaného koncového zařízení může správce dočasně odejmout právo přístupu do počítačové sítě UP.''''''“''' [http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/dokumenty/2011/SRB3-11-14.pdf Směrnice rektora UP B3-11/14-SR,] Článek 7, odst. 3
===Návody k VPN připojení=== <!--T:115-->


<u>Zaměstnanec UP</u> se v&nbsp;tomto ohledu může spolehnout na svého správce sítě, který potřebná opatření na jeho počítači nastaví.
<!--T:116-->
*[[VPN UPOL|souhrnné nastavení VPN UPOL]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni VPN pro Windows 10|připojení VPN pro Windows 10]]
**[[Zmena adresy serveru VPN ve Windows 10|návod pro změnu adresy serveru ve Windows 10]]
*návod pro nastavení [[Pripojeni VPN pro Windows 11|připojení VPN pro Windows 11]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni VPN na Mac OS X|připojení VPN na Mac OS X]]
*návod pro nastavení [[Pripojení VPN na macOS Sierra|připojení VPN na macOS Sierra, High Sierra, Mojave, Catalina a vyšší]]
*návod pro nastavení připojení [[VPN pro Ubuntu 20.04 LTS]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni_VPN_pro_iOS_9|připojení VPN pro iOS9 a iOS10]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni_VPN_pro_iOS_11|připojení VPN pro iOS11 a vyšší]]
*návod pro nastavení [[pripojeni VPN pro Android|připojeni VPN pro Android]]
*návod pro nastavení [[připojení VPN pro Android 13]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni VPN pro Windows 7|připojení VPN pro Windows 7]]
*návod pro nastavení [[Speciální:MyLanguage/Pripojeni VPN pro Windows 8|připojení VPN pro Windows 8]]


<u>Student UP</u> si musí svůj počítač příslušným způsobem ošetřit sám, a to ještě před tím, než jej připojí do univerzitní sítě.
===Návod pro Linux (všeobecné)=== <!--T:117-->
Pro připojení na Linuxu zkuste prosím následující nastavení:


=== Nejnutnější zabezpečení počítače: ===
<!--T:118-->
''158.194.254.166''


#'''Používejte <u>aktualizovaný</u> antivirový program'''<br/>Antivirový program pomáhá chránit počítač před většinou virů, červů a trojských koní. UP má k&nbsp;dispozici antivirový program MS Forefront.
<!--T:119-->
#'''Udržujte aktualizovaný operační systém<br/>'''Firma Microsoft pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách aktualizace (update) svých produktů. Tyto aktualizace řeší existující bezpečnostní díry, které potenciálně využívají ke svým útokům hackeři a počítačové viry.
''PPTP''
#'''Mějte zapnutou bránu firewall<br/>'''Brána firewall vytváří ochrannou hráz mezi vaším počítačem a&nbsp;potenciálně škodlivým obsahem na Internetu. Firewall podle určených pravidel omezuje osobám i&nbsp;programům přístup do vašeho počítače. Na počítačích se systémem Windows je brána firewall ve výchozím nastavení zapnutá.


=== Základní pravidla pro účinnou antivirovou ochranu: ===
<!--T:120-->
''mschapv2''


#'''Věnujte zvýšenou pozornost webovým stránkám, které navštěvujete''', dávejte dobrý pozor, na jaké odkazy klikáte. Typickou zlomyslnou léčkou jsou například varovná okna falešných antivirů s&nbsp;nabídkou na léčení. Obvykle naleznou v počítači neexistující infekci a snaží se z uživatele vylákat peníze na zakoupení plnohodnotné verze, která již bude schopna neexistující havěť odstranit.
<!--T:121-->
#'''Neotvírejte přílohy podezřelých e‑mailových zpráv, neklikejte na sebelákavější odkazy v&nbsp;nevyžádané poště.'''
''[MPPE 128]''
#'''Nereagujte na e-maily, které po Vás vyžadují zaslání přihlašovacího jména a hesla.&nbsp;'''
#'''Buďte opatrní při stahování software, doplňků aplikací atd. '''Raději oželte nepotřebný shareware software, mnoho „zábavných“ programů s sebou přináší viry, spyware atd.
#'''Použití antispyware a dalších programů pro odstraňování škodlivého software konzultujte vždy se svým správcem sítě.''' Při současném použití více antispywarových či antivirových řešení na jednom počítači hrozí problémy s chodem Windows a ve výsledku i problémy s detekcí havěti!
#'''Zaktualizujte Microsoft Office (MS Word, Excel,…),''' ale také další produkty společnosti Microsoft.
#'''Aktualizujte také všechny aplikace, které využívají počítačovou síť a Internet''' ([http://www.czilla.cz Mozilla Firefox], ICQ, SKYPE, přehrávače multimédií aj.), nebo v nich přímo povolte automatickou aktualizaci.
#'''Pravidelně si zálohujte svá data pro případ přeinstalace počítače'''. Každý z nás ví sám nejlépe, která data jsou pro jeho práci důležitá a jak často v&nbsp;nich dochází ke změnám. Podle toho si naplánujte pravidelné zálohování. Zálohu provádějte nejlépe na jiný počítač nebo server, či jiná média (CD/DVD). Může se stát, že na zavirovaném počítači dojde k poškození systému takového rozsahu, že bude nutno znovu nainstalovat operační systém. Vaše data mohou být viry zakódována a nepůjde je opravit, antiviry většinou řeší opravu smazáním. Pak přijde na řadu záloha (nezavirovaná záloha).
#'''Pozor na USB flash disky. '''Flash disky jsou dnes velmi rozšířené, a možná právě proto jsou také častým prostředkem pro šíření virových nákaz.


*'''Jak''' '''ověřit, zda USB flash disk není zavirovaný?'''
==Návody k nastavení pevných přípojek na PŘF== <!--T:122-->
**otevřete si okno „Tento počítač“
Následující návody jsou určeny pro pevné přípojky ve studovně PřF 17. listopadu 12.
**najeďte myší nad ikonu daného USB disku a z menu přes pravé tlačítko myši zvolte '''prověřit antivirovým programem'''


#'''Při podezření na zavirovaný počítač '''se zaměstnanci&nbsp;UP mohou obrátit na svého správce sítě (nejlépe prostřednictvím Helpdesku - na http://portal.upol.cz/&nbsp; po přihlášení).
<!--T:123-->
*návod pro nastavení [[Pripojeni_pevna_Windows_7|pevné přípojky na Windows 7]]
*návod pro nastavení [[Pripojeni_pevna_Windows_10|pevné přípojky na Windows 10]]


&nbsp;
<!--T:124-->
[[Category:Informační_technologie]]
[[Kategorie:Počítačová síť|Počítačová_síť]]
[[Category:Návody]]
</translate>

Aktuální verze z 29. 10. 2024, 10:46

Jiné jazyky:

Na Univerzitě Palackého se můžete připojit k internetu několika možnými způsoby. Nejčastějším způsobem je připojení za pomocí bezdrátové sítě (WiFi), ale můžete se připojit i za pomoci pevné sítě (LAN). Systém zabezpečeného internetového připojení je realizován v rámci projektu EDUROAM.

Díky zapojení UP do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě. O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete v seznamu připojených institucí v ČR nebo v seznamu evropských institucí.

Pro připojení k internetu je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).

Pevné připojení (LAN)

  • Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici a na kolejích.

Bezdrátové připojení (WiFi)

  • V některých částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě je eduroam. Nově je zavedena síť UPOL, viz. dále.

Co musím udělat, než se připojím k bezdrátové síti UP?

Seznámit se s pravidly

Je nutné se seznámit s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve Směrnici rektora UP. Při využití služby VPN nebo WiFi se automaticky stáváte součástí naší sítě, a proto je nutné znát svá práva a povinnosti. Tato směrnice je pro uživatele sítě závazná.

Mít zabezpečené zařízení

Je potřeba mít nainstalovaný antivirový program (Avast!, Eset, AVG, atd.) a používat dostatečně aktualizovaný operační systém (Windows, OSX, atd.). Pokud budete na síti UP využívat nedostatečně zabezpečený přístroj, ohrozíte tím nejen vlastní počítač nebo telefon, tablet, ale i přístroje ostatních uživatelů sítě. Napadený stroj může sloužit k útokům na další uživatele. Viz. Kybernetická bezpečnost

Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení a nastavit si heslo

Pro přístup do bezdrátové internetové sítě (eduroam) je nutné mít přihlašovací jméno a heslo. Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. Portal ID) a zadává se ve tvaru Portal ID@upol.cz. (Upozornění: Toto není e-mailová adresa!)

  • Studenti UP - Studenti, kteří nastoupili po akademickém roce 2018/2019 si své Portal ID naleznou ve své e-přihlášce. Po přihlášení jej také vidí ve svém uživatelském profilu na Portálu. V případě, že jste své Portal ID zapomněli, prosím, kontaktujte Helpdesk - zvolte Anonymní požadavek - a vyberte kategorii Zapomenuté přihlašovací údaje.
  • Zaměstnanci UP - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého správce počítačové sítě.
  • Hosté UP:
    • Uživatelé z institucí zapojených v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.
    • Pro hosty UP (nečleny eduroam) a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet upol-guest, jehož heslo se pravidelně mění. Kontaktujte správce počítačové sítě příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.

Heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - heslo pro připojení k síti si nastavíte na Portálu po přihlášení - návod naleznete zde: Návod na změnu hesla.

Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz http://kolejnet.upol.cz/

Instalátor nastavení pro wifi Eduroam

Pokud nechcete složitě nastavovat WiFi eduroam, zkuste nejdříve instalátory, které jsou k dispozici přímo od Eduroamu: https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/uvod

Návody k WiFi připojení (EDUROAM)

Následující návody slouží k co nejjednoduššímu a nejpřímočařejšímu nastavení WiFi sítě EDUROAM pro aktuálně nejpoužívanější systémy. Pro ty z vás, kteří se více orientují v počítačových systémech, jsou k dispozici další návody pro ostatní systémy na stránkách eduroam.cz. (Tyto návody se liší jen jménem RADIUS serveru - radius3.upol.cz - a nastavením certifikátu AddTrust External CA Root [případně UTN-USERFirst-Hardware]). K dispozici jsou i lokální připojení eduroam-ff, eduroam-pdf, apod. - tyto se musí nastavit zvlášť. Na UP fungují novější i starší zařízení distribuující bezdrátové připojení, tyto lokální sítě umožňující funkční přechody mezi těmito zařízeními.

Nastavení připojení prostřednictvím geteduroam

Stáhněte si aplikaci pro telefony se systémem Android pro nastavení sítě Eduroam.

Nastavení připojení prostřednictvím aplikace Eduroam CAT

Pro připojení k eduroam na zařízeních pomocí aplikace

  • návod pro nastavení připojení k eduroam prostřednictvím aplikace Eduroam CAT

Manuály pro systémy Windows

Manuály pro Mac

Manuály pro mobilní zařízení (telefony, tablety)

Jak zjistím svou Mac adresu?

Připojení k WiFi síti UPOL

Na Univerzitě Palackého je nyní možné se nově připojit k WiFi síti UPOL, která má za cíl usnadnit přístup k WiFi všem studentům a zaměstnancům. Některá zařízení mají problémy s připojením k eduroamu, proto vznikla tato nová síť. Heslo k této síti získá každý uživatel po přihlášení do Portálu UP v záložce Nápověda/Helpdesk. Heslo se bude měnit nejméně každý semestr, ale ke změně hesla může dojít z bezpečnostních důvodů i častěji. V této síti se nebudete moci připojit k univerzitním informačním zdrojům či informačním systémům školy (ESS, SAP atd.), které zůstávají dostupné pouze přes Eduroam. Rychlost na síti UPOL může být omezena a provoz může být z bezpečnostních důvodů monitorován. K dispozici jsou i lokální připojení upol-ff, upol-pdf, apod. - tyto se musí nastavit zvlášť. Na UP fungují novější i starší zařízení distribuující bezdrátové připojení, tyto lokální sítě umožňující funkční přechody mezi těmito zařízeními.

Přístup do počítačové sítě UP prostřednictvím VPN

Do počítačové sítě UP se obvykle můžete dostat jen z prostor Univerzity Palackého. Pokud zrovna cestujete nebo upřednostňujete studium z pohodlí domova a potřebujete mít přístup k univerzitní počítačové síti, máte možnost se připojit do univerzitní sítě takřka odkudkoliv, a to skrze službu VPN (Virtual Private Network). Ta nám umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako byste se nacházeli v prostorách UP. Můžete přistupovat k databázím a informačním systémům, jejichž užití je z licenčních či bezpečnostních důvodů limitováno pouze na prostor Univerzity Palackého, stejně jako byste seděli v prostorách UP, např. na fakultě nebo kolejích.

K čemu VPN nejčastěji použijeme?

  • přístup k univerzitou předplaceným elektronickým informačním zdrojům
  • spuštění klienta STAGu nebo SAPu
  • přístup do MS sítě (možnost používat sdílené tiskárny, síťové disky,..)
  • chráněný, šifrovaný přístup k prostředkům v naší síti

Jak funguje VPN?

Váš počítač nejprve naváže spojení s univerzitním VPN serverem, který ověří vaše přihlašovací údaje. Mezi počítačem a serverem se pak vytvoří zvláštní druh připojení, tzv. tunelového připojení. V něm jsou veškerá procházející data šifrována a chráněna proti odposlechu během jejich přenosu. Náš server příchozí data rozšifruje a předá je dál. Zabezpečený přenos dat je jednou z nesporných výhod VPN. Během VPN připojení používá váš počítač IP adresu, kterou dostává přidělenu z našeho adresního prostoru. Zvenku to potom vypadá, že je váš počítač připojený přímo v naší síti.

Přidělované IP adresy

Počítačová síť UP používá adresový prostor 158.194.0.0 až 158.194.255.255 (adresa třídy B). Pokud se připojíte pomocí VPN, dostane Váš počítač IP adresu, která bude začínat dvojčíslím 158.194.x.x

Co dělat při potížích s připojením?

Pokud se vám podaří připojit k VPN, ale vypadne vám připojení k internetu, nastavte si prosím DNS na upřednostňovaný server DNS 158.194.204.20, Alternativní server DNS 158.194.204.21.

Na UP jsou aktivní dvě VPN, nedaří-li se vám připojit na adresu 158.194.254.166 zkuste 158.194.254.162

Návody k VPN připojení

Návod pro Linux (všeobecné)

Pro připojení na Linuxu zkuste prosím následující nastavení:

158.194.254.166

PPTP

mschapv2

[MPPE 128]

Návody k nastavení pevných přípojek na PŘF

Následující návody jsou určeny pro pevné přípojky ve studovně PřF 17. listopadu 12.