Připojení VPN na macOS Sierra

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání

English version
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k VPN síti Univerzity Palackého, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si nastavíte VPN na vašem počítači?

Než začnete s nastavováním VPN, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro VPN - heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Krok 1 - Předvolby systému

Z Docku nebo z Launchpadu si otevřete Předvolby systému, kde si vyhledáte nastavení Sítě.

Vpn macos sierra1.png

Krok 2 - Sítě

Otevřou se možnosti nastavení Sítě. Zde klikněte na tlačítko + v levém dolním rohu.

Vpn macos sierra2.png

Krok 3 - VPN

Do nové tabulky s nastavením připojení vložte následující: Rozhraní: VPN, Typ VPN: L2TP přes IPSec, Název služby: UPOL. Poté klikněte na tlačítko Vytvořit.

Vpn macos sierra3.jpg

Krok 4 - Vyplnění informací

Nyní pokročíme k nastavování naší VPN sítě. Do pole Adresa severu vložíte adresu 158.194.254.10, jako název účtu slouží vaše Portal ID. Poté klikněte na Nastavení ověření totožnosti... kde vyplníte vaše heslo, které jste si nastavili v Portálu. Kliknutím vyberte možnost Zobrazit stav v řádku nabídek a pak klikněte na možnost Pokročilé... (Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Vpn macos sierra4.jpg

Nejprve zadáte své heslo pro VPN (vaše heslo pro WiFi, LAN, VPN - stejné jako např. na WiFi eduroam nebo lze si jej změnit na Portálu -> Upravit můj profil -> Změna hesla pro WiFi, LAN, VPN).

Poté zaškrtněte Sdílený tajný klíč -> klíč je: julietta

Vpn macos sierra5.jpg

Krok 5 - Pokročilé nastavení

Klikněte v panelu na tlačítko Pokročilé.... V pokročilém nastavení sítě vyberte kliknutím možnost Posílat vše přes připojení VPN a poté se přesuňte do záložky DNS.

Vpn osx 06.png

Krok 6 - DNS

V záložce DNS přidáte IP adresu 158.194.244.2 kliknutím na tlačítko + v levém dolním rohu. Poté tabulku zavřete kliknutím na tlačítko OK.

Vpn osx 07.png

Krok 7 - Připojení

Po kliknutí na tlačítko Připojit potvrdíme změny tlačítkem Použít

Vpn macos sierra6.jpg

Může se stát, že se nás to dotáže ještě na heslo -> Vaše heslo pro WiFi, LAN, VPN - stejné jako např. na WiFi eduroam nebo lze si jej změnit v portále. Jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla. -> Změna hesla pro WiFi, LAN, VPN.

Vpn macos sierra7.jpg

Při správné konfiguraci a úspěšném připojení se ukáže Stav: Připojeno

Vpn macos sierra8.jpg