WiFi Eduroam pro MS Windows 10

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Toto je přeložená verze stránky WiFi Eduroam pro MS Windows 10, překlad je hotový z 100 %.

Jiné jazyky:

Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k WiFi síti Eduroam, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si WiFi nastavíme?

Postup při bezproblémovém připojení

Krok 1 - Připojení

Klikněte na ikonu bezdrátové sítě, kterou naleznete na hlavním panelu vedle hodin. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě. Je-li síť eduroam k dispozici, vyberte si ji a klikněte na Připojit.

Windows10 wifi 01.png

Krok 2 - Přihlášení do sítě

Na obrazovce se objeví malá tabulka, do které zadáte váš Portal ID ve formátu PortalID@upol.cz a heslo, které jste si nastavili na Portálu.

Pro studenty UP bude uživatelské přihlášení vypadat např. takto: 20021111@upol.cz, dvorak04@upol.cz. Studenti si své Portal ID můžou vyhledat na Portálu UP v Kontaktech. Pro zaměstnance UP bude uživatelské jméno stejné jako přihlašovací jméno do Portálu, např. kocickov@upol.cz. Zaměstnanci si své přihlašovací jméno zjistí od správce počítačové sítě.

Windows10 wifi 02.png


Následně se může objevit upozornění o potvrzení certifikátu, které přijmete. Klikněte na Připojit a pokud je vše v pořádku, jste připojeni k síti eduroam. Někdy se může stát, že budete muset přihlašovací údaje vícekrát, a to v závislosti na síle signálu nebo počtu připojených uživatelů. Nedaří se vám úspěšně připojit? Nevadí, o tom jak se připojit se dočtete v další části textu.

Postup při problémech s připojením

Počáteční obtíže s připojením k internetu překonáme společně v šesti snadných krocích. Budete-li postupovat podle našeho obrázkového návodu, nebudete mít s připojením sebemenší problém.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Otevřete si Ovládací panely, kde vyberete možnost Síť a internet, odkud pokročíte do Centra síťových připojení a sdílení a kliknete na Nastavit nové připojení nebo síť.

Windows10 wifi 03.png

Krok 2 - Nastavení připojení

Otevřelo se nové okno, ve kterém vyberete možnost Ručně připojit k bezdrátové síti a kliknete na tlačítko Další.

Windows10 wifi 04.png

Krok 3 - Doplnění informací

V následujícím okně vyplníte potřebné informace dle níže uvedeného obrázku a klikněte na tlačítko Další.

Windows10 wifi 05.png

Krok 4 - Změna nastavení

Výborně! Nyní jste si úspěšně přidali síť eduroam do svého počítače. Nicméně jsme s nastavováním sítě ještě neskončili. Klikněte na Změnit nastavení připojení.

Windows10 wifi 06.png

Krok 5 - Záložka "bezpečnost"

V novém okně máte na výběr mezi záložkou Připojení a Zabezpečení. V záložce Zabezpečení ověříte nastavení podle následujícího obrázku a kliknete na tlačítko Nastavení.

Windows10 wifi 07.png

Krok 6 - Nastavení certifikátu

Otevře se nyní už poslední nové okno. Zapněte v možnostech Pro připojeníkolonku Ověřit identitu serveru ověřením certifikátua do kolonky patřící k Připojit k těmto serverůmnapište radius3.upol.cz. Poté mezi Důvěryhodnými kořenovými certifikačními autoritami vyberte certifikát AddTrust External CA Root.

Windows10 wifi 08.png
Všechna otevřená okna nyní potvrďte pomocí tlačítka OK. Po dokončení tohoto kroku budete úspěšně připojeni k univerzitní síti eduroam. Vidíte? Šlo to samo, snadno a rychle!

Co dělat v případě setrvávajících problému s připojením

Kontaktujte v případě dalších potíží svého správce fakultní sítě:

jméno telefon e-mail fakulta
Mgr. Eva Slavíčková 585 637 300 eva.slavickova@upol.cz CMTF
Aleš Pop 585 632 957 ales.pop@upol.cz LF
Medard Kuřimský 585 633 049 medard.kurimsky@upol.cz FF
Ing. Adéla Mayerová 585 634 055 adela.mayerova@upol.cz PřF
Ing. Ivana Weberová 585 631 793 ivana.weberova@upol.cz PdF
Ing. Pavel Brázda 585 636 040 pavel.brazda@upol.cz FTK
Mgr. Petr Suta 585 637 553 petr.suta@upol.cz PF
Maroš Gemzický 585 632 813 maros.gemzicky@upol.cz FZV