Volby

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání

V následujícím textu vám představíme základní funkcionality aplikace Elections. Dále zde naleznete tipy pro řešení možných problémů při práci s aplikaci. Pro správné fungování aplikace doporučujeme prohlížeče Chrome, Firefox, Opera, Edge, Safari. Aplikace nepodporuje starší prohlížeče např. Internet Explorer 8 a nižší. K provozu aplikace je nutné mít povolený javascript a je nutné mít zapnuté Cookies. Manuál byl aktualizován 14.11.2017.

Často kladené dotazy

Problémy s přihlášením do aplikace

Máte-li problémy s přihlášením do aplikace ujistěte se, že opravdu zadáváte správné heslo. Pokud problémy s přihlášením setrvávají, zkuste si změnit heslo k vašemu účtu na Portálu UP. Heslo si můžete změnit po přihlášení do Portálu UP v záložce Upravit můj profil. Heslo si můžete změnit na vaše stávající heslo, tím zajistíte, že bude vaše heslo aktualizováno ve všech uživatelských systémech.

Problémy s odesíláním hlasování

Máte-li problémy s odesláním vašeho hlasu nebo se již váš hlas odeslal bez potvrzení, ujistěte se, že využíváte podporované prohlížeče (Chrome, Firefox, Opera, Edge, Safari). Aplikace nepodporuje starší prohlížeče, např. Internet Explorer 8. K provozu aplikace je nutné mít povolený javascript a je nutné mít zapnuté Cookies.

Úvodní strana

Na úvodní straně naleznete seznam voleb. U jednotlivých voleb uvidíte, kdy volby začnou, zda již probíhají nebo jestli už skončily. Ještě předtím než budete moci volit, je potřeba se do aplikace přihlásit [1]. Bez přihlášení lze nahlédnout na seznam kandidátů [2].
Volby 01.png

Přihlášení k volbám

Přihlášení do aplikace je nutné pouze z důvodu ověření oprávnění, a to proto, aby nevolil někdo, kdo k tomu nemá pravomoc. Volby jsou anonymní.
Volby 02.png

Po přihlášení

Po přihlášení se objeví tlačítko Volit [1]. Kliknutím na něj přejdete přímo k volebnímu formuláři. Nevidíte-li tlačítko Volit, ačkoliv se tyto volby týkají přímo vaší organizační jednotky/fakulty, ujistěte se, zda volby již začaly nebo jestli už neskončily. Tlačítko Volit se vám v těchto případech nezobrazí. Pokud volby v aktuální chvíli opravdu probíhají a vy tlačítko Volit nevidíte, patrně se vaše uživatelské údaje nedostaly do seznamu voličů. Zkonzultujte tuto situaci s volební komisí. Nicméně budete mít i přesto možnost odvolit klasickou formou, tedy hlasovacími lístky, ve standardním volebním období.

Volby 08.png

Pravidla voleb

Ještě než se dostanete k samotné volbě, musíte odsouhlasit pravidla voleb. Pravidla si pečlivě přečtěte. Pravidla jsou odlišná pro jednotlivé volby na fakultách. Odsouhlasím [1] těchto pravidel vám bude uvolněno tlačítko Volit [2], pomocí kterého se přesunete k samotné volbě.

Volby 09.png

Zvolení kandidátů

V prvním kroku voleb nejprve kliknutím na jméno kandidáta označíte vámi preferované kandidáty [1]. Kandidáty si nejprve vyberte, jejich jména se pak přesunou do seznamu Moje volba.
Volby 03.png
Vámi zvolené kandidáty můžete smazat [1] ze seznamu vámi vybraných kandidátů, např. v případě překliknutí. Pokud se na vaší fakultě nezáleží na pořadí zvolených kandidátů, přejděte k bodu [3]. V případě, že se na vaší fakultě (např. FF) udělují i preferenční hlasy, je důležité v následujícím kroku seřadit pořadí [2] kandidátů v seznamu Moje volba. V takovém případě je rozhodující seřazení kandidátů na základě vašich volebních preferencí. Poté, co zvolíte své kandidáty, můžete přejít na rekapitulaci [3].
Volby 04.png

Rekapitulace hlasování a odeslání hlasů

Rekapitulace

V části rekapitulace ověříte, zda jste zadali správné kandidáty. Zkontrolujte i pořadí vámi vybraných kandidátů! Pokud chcete provést změny, můžete se vrátit zpět na výběr kandidátů [1]. Je-li vše vyplněno tak, jak jste chtěli, můžete vaši volbu odeslat [2].
Volby 05.png

Potvrzení odeslání

Před samotným odesláním volby se vás aplikace zeptá, zda volbu chcete opravdu odeslat. Cílem je, aby se uživatelé ujistili, jestli nechtějí provést nějaké další změny.

Volby 10.png

Po hlasování

Po odeslání vašeho hlasu již nemůžete vaši volbu změnit, vzít ji zpět, nebo hlasovat online znova.

Volby 11.png