OwnCloud

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání

Univerzita Palackého ve spolupráci se sdružením CESNET umožňuje studentům a zaměstnancům využívat cloudové uložiště ownCloud. K tomuto uložišti lze přistupovat jak z prohlížeče, tak z vašeho počítače či mobilního zařízení. OwnCloud se nachází na webové adrese https://owncloud.cesnet.cz.

Webové rozhraní

Přihlášení

Na adrese https://owncloud.cesnet.cz se nejprve musíte do cloudu přihlásit. Přihlásíte se do aplikace pomocí eduID. Nejprve musíte kliknout buď na ikonu eduID nebo na odkaz pro přihlášení [1].
OwnCloud 01.png
Na další straně vyberte Univerzitu Palackého v Olomouci. Následně budete přesměrováni na jednotné přihlašování Shibboleth.
OwnCloud 02.png
Do aplikace se přihlásíte stejnými údaji jako do Portálu UP.
OwnCloud 03.png

Webové prostředí ownCloud

Ve webovém rozhraní ownCloudu můžete vyhledávat [1] napříč obsahem všech složek. Kliknutím na ikonku + [2] můžete nahrát soubory, vytvořit textový soubor (ten lze editovat přímo ve webovém prostředí) nebo můžete vytvořit novou složku. Kliknutím na složku nebo soubor [3] přejdete do obsahu složky nebo otevřete vybraný soubor. Složky a soubory lze sdílet [4]. V menu elipsy [5] naleznete podrobnosti, možnost stáhnutí souboru / složky, možnost přejmenování a smazání. Smazané soubory naleznete v koši [6].
OwnCloud 04.png

Sdílení souborů / složek

Lze sdílet i dle uživatelského jména (zde Portal ID) [1]. Soubory můžete sdílet odkazem [2], odkaz můžete zaheslovat nebo můžete umožnit úpravy [3]. Dále pro odkaz můžete nastavit datum vypršení platnosti [4].
OwnCloud 22.png

Menu - uživatel

V pravém horním rohu se nachází rolovací menu, to otevřete kliknutím na své jméno [1]. Pro nastavení vašeho účtu klikněte na možnost osobní [2]. V tomto menu se nachází možnost Odhlášení [3].
OwnCloud 05.png

Nastavení - osobní

V pravé části se nachází menu, kde se nachází jednotlivé možnosti nastavení ownCloudu [1]. V horní části stránky se nachází odkazy na synchronizační klienty pro Windows, Linux, OSX, Android a iOS [2]. Naleznete zde informace o zaplnění vašeho uložiště [3].
OwnCloud 06.png
Budete-li chtít využívat nějaký z dostupných synchronizačních klientů, je potřeba znát své uživatelské jméno [1]. To je ve formátu PortalId@upol.cz. Dále je potřeba nastavit heslo [2] pro tyto klienty. Máte možnost nastavit si upozornění [3] - můžete si nastavit, která upozornění chcete zasílat na e-mail [4] a která chcete, aby vám "vyskakovaly" v rámci aplikace ownCloud [5].
OwnCloud 07.png

Změna hesla

Po kliknutí na tlačítko pro nastavení hesla vám bude odeslán e-mail s odkazem pro nastavení hesla. Odkaz má omezenou platnost.
OwnCloud 08.png
Po kliknutí na odkaz budete přesměrování na stránku s pro nastavení hesla.
OwnCloud 09.png
Do textového pole zadáte libovolné heslo pro přístup do ownCloudu prostřednictvím synchronizačních klientů. Pozor, heslo je pouze pro synchronizační klienty - nikoliv pro přístup do webové aplikace.
OwnCloud 10.png

ownCloud klient pro Windows

Po kliknutí na odkaz pro synchronizační klient pro Windows budete přesměrování na stránky ownCloudu. Klikněte na možnosti pro Windows [1]. Používáte-li jiný OS, máte rovněž možnost stáhnout klient. V tomto manuálu se budeme věnovat primárně klientu pro Windows.
OwnCloud 11.png

Instalace

Po stažení instalačního souboru soubor otevřete. Dále společně projdeme instalaci krok za krokem. Nejprve klikněte na tlačítko Další.
OwnCloud 12.png
Klikněte na tlačítko Další.
OwnCloud 13.png
Klikněte na možnost Instalovat.
OwnCloud 14.png
Vyčkejte, než bude aplikace nainstalována.
OwnCloud 15.png
Jakmile je instalace dokončena, klikněte na tlačítko Další.
OwnCloud 16.png
Ujistěte se, že je zaškrtnutá možnost Spustit program ownCloud. Poté klikněte na tlačítko Dokončit.
OwnCloud 17.png

Nastavení klienta

Nejprve vložte adresu serveru - https://owncloud.cesnet.cz.
OwnCloud 18.png
Poté vložte vaše přihlašovací údaje - PortalId@upol.cz a vámi nastavené heslo.
OwnCloud 19.png
Nakonec klikněte na možnost Připojit.
OwnCloud 20.png
Po připojení si můžete zvolit, jestli chcete otevřít uložiště v počítači, v prohlížeči nebo jestli nastavení aplikace chcete Dokončit.
OwnCloud 21.png

ownCloud pro mobilní zařízení

Mobilní aplikaci ownCloud naleznete v Google Play nebo v App Store. Je nutné si ji zakoupit. V tomto návodu se nachází verze aplikace pro iOS.
OwnCloud 23.PNG

Přihlášení

Do aplikace musíte nejprve vložit název serveru https://owncloud.cesnet.cz [1], poté vaše přihlašovací jméno [2] ve formátu PortalId@upol.cz a vaše heslo [3], které jste si nastavili pro synchronizační klienty.
OwnCloud 25.PNG

Přehled

Po přihlášení máte úplně stejné možnosti práce s ownCloudem jako na webové platformě.
OwnCloud 26.PNG

Nastavení

V nastavení si můžete určit dodatečná nastavení této mobilní aplikace.
OwnCloud 27.PNG