Jak vytvářet, psát a formátovat články

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání

V následujícím krátkém textu vás seznámíme se zásadami a pravidly pro psaní článků na UPWiki.

Upozornění

Vyvarujte se trollingu. Budete-li opakovaně vytvářet rádoby vtipné, posměšné, či urážlivé články, dostanete ban a nebudete se moci dále podílet na rozvoji UPWiki. 

Zakládání nových článků

Při vytváření nových článků dbejte na to, abyste založili stránku bez diakritiky. Tu pak doplníte do zdrojového kódu tagem {{DISPLAYTITLE:název stránky}}. Důvodem pro toto opatření je snadnější a čistější prolinkování stránek na UPWiki. 

Informační obsah článků necháváme na vás, ale je třeba, abyste dodržovali jednotnou strukturu článků. Využívejte Nadpisy 2 3 pro nadpisy v textu, Nadpis 1 je určen pouze pro úvodní stránku a hlavičku článků. 

Prolinkovávejte články, např. pokud budete zmiňovat v textu Portál UP, tak vytvořte link na stránku Portálu na Wiki.

Před ukládáním článků nejprve zvolte možnost Ukázat článek a zkontrolujte, zda text vygenerovaný WYSIWYG editorem je v pořádku (nejsou v něm např. chybějící mezery atd.).

Úvodní stranu nemůže běžný uživatel editovat, v případě, že by chyběla sekce, kontaktujte prosím správce Wiki tomas.baburek@upol.cz.

Nástroj pro překlad

UPWiki obsahuje nástroj pro překlad, který vám umožní přeložit stránky do velkého množství jazyků. Primárně doporučujeme překládat do angličtiny, ale pokud chcete vytvořit i další jazykové mutace, rozhodně vám v tom nikdo bránit nebude. 

Překladový nástroj vyvoláte ve Zdroji. Text označte tagy languages a translate, jak je možné vidět v příkladu:

<languages />

<translate>

text text text

text text text

</translate>

Text je tak označený pro překlad, po uložení stránky se na začátku článku objeví odkaz Přeložit tuto stránku. Po kliknutí se načte stránka překladového nástroje, potvrdíte, že chcete přeložit úsek textu. Pak v pravém horním rohu vyberete jazyk, do kterého chcete text přeložit. Můžete pak začít překládat, text se po dokončení jednotlivých odstavců automaticky ukládá. 

Vkládání obrázků

Aby byl seznam nahraných obrázků přehledný a nedocházelo k duplicitním názvům,pojmenovávejte nahrávané obrázky co nejpřesněji a bez diakritikyPokud budete nahrávat více obrázků pod stejným názvem, využijte prosím číslování ve formátu 01, 02, atd. Hodláte-li vytvořit i překlad daného článku a obrázky se pro přeloženou verzi budou místy lišit, oddělte prosím od sebe jazykové verze zkratou daného jazyka. Výsledný název obrázku označující např. připojení k VPN pro Windows 7 by měl vypadat např. win7_vpn_cz_01.jpeg