Cloudová uložiště

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Všichni jsme se setkali se situací, že jsme někde zapomněli či ztratili flashku a tím i všechny data na ní. V současnosti jsou řešením tohoto problému vzdálená, tzv. cloudová uložiště. Ty se v posledních letech staly nedílnou součástí našich počítačů, ale i tabletů či mobilních telefonů. Důvodem je rostoucí potřeba mít svá klíčová data po ruce. Význam dat v našem běžném životě neustále roste. Namísto knih, fotografií nebo audio a video nosičů máme mnohdy „jen“ soubory s daty.

Základním principem cloudového uložiště je synchronizace souborů v jedné nebo více složkách na disku vašeho zařízení do cloudu. Data jsou uložena jak ve vašem zařízení, tak i v internetovém cloudovém uložišti. S daty můžete pracovat, i když jste offline, protože se obě uložiště po připojení k internetu vzájemně synchronizují. Vaše soubory jsou tak neustále zálohované, zabezpečené a neustále dostupné. Synchronizace cloudu s ostatními zařízeními usnadňuje práci s vašimi soubory a mizí tak nutnost soubory kopírovat soubory z počítače na notebook a zpět.

Společností, které poskytují cloudové uložení dat, je dnes na trhu celá řada. V tomto článku Vám nabídneme srovnání dvou produktů, které můžete díky Univerzitě Palackého využívat bezplatně.

OneDrive pro firmy

Prvním produktem je OneDrive pro firmy společnosti Microsoft, který je součástí Office 365, který je zaměstnancům a studentům UP k dispozici prostřednictvím univerzitní licence. OneDrive pro firmy nabízí uživatelům kapacitu 1 TB.

OneDrive pro firmy se instaluje jako volitelná část balíku Microsoft Office 2013. Po instalaci se na počítači uživatelům vytvoří složka s názvem „OneDrive – Univerzita Palackého v Olomouci“ a veškeré soubory umístěné v této složce jsou automaticky synchronizovány s cloudem. Ke svým souborům pak můžete přistupovat prostřednictvím webového rozhraní nebo z mobilních zařízení prostřednictvím nativních aplikací (pro Android, iOS a Windows Phone). Se soubory, uloženými na OneDrive, můžete dále pracovat pomocí online verzí programů Word, Excel a PowerPoint z balíku Office 365.

Pro webový přístup k OneDrive a dalším aplikacím Office 365 můžete použít přímý odkaz https://portal.upol.cz/office365 nebo v Portále UP. Po přihlášení přejděte na záložku Office 365, poté vyberte možnost Vstupte do OneDrive.

CESNET ownCloud

OwnCloud je úložiště provozované sdružením CESNET založené na otevřené platformě www.owncloud.org. V základní verzi nabízí sice „jen“ 100 GB, tuto kapacitu však lze na požádání navýšit a data jsou navíc uložena na univerzitní půdě v ČR.

Pro synchronizaci dat na disku počítače do cloudu je třeba instalovat program dostupný na výše uvedené adrese. Pro přihlášení používáme stejný formát uživatelského jména a hesla jako v případě OneDrive resp. Office 365, i když autorizace se provádí prostřednictvím České akademická federace identit eduID.cz.

Obě služby jsou z uživatelského hlediska velmi podobné, za zmínku snad jen stojí, že oproti výše uvedenému komerčnímu řešení dovoluje ownCloud vybrat na disku počítače konkrétní složky, které mají být do cloudu synchronizovány. Samozřejmostí je pak opět přístup přes webové rozhraní (http://owncloud.cesnet.cz) i přes mobilní zařízení.