Bezpečnost a antivirová ochrana

Z wiki.upol.cz
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Takto jsou označeny zastaralé části překladu.
Jiné jazyky:

Zabezpečení počítačové sítě UP

Počítačová síť UP je sice chráněna před útoky z internetu (filtrace portů a systém Intrusion Protection). Avšak pouze naše bezpečnostních opatření nemůže zabránit vzájemnému poškození počítačů uvnitř sítě UP. Proto apelujeme na studenty a zaměstnance, aby dostatečně zabezpečili svůj počítač před počítačovými viry a červy.

Zabezpečení přístroje uživatele sítě

Každý nedostatečně zabezpečený počítač představuje riziko nejen pro svého uživatele, ale i pro ostatní. Může být infikován počítačovými viry a červy, nebo se stát snadným cílem pro hackery. Ti pak mohou zneužít počítač k útokům na jiné systémy v síti. Proto je zabezpečení počítače vyžadováno povinně, což vychází ze směrnice rektora, kde stojí: „Koncové zařízení připojované do počítačové sítě UP musí být odpovídajícím způsobem zabezpečeno vhodnou konfigurací systému, aplikací bezpečnostních zá- plat atd. V případě nedostatečně zabezpečeného nebo zavirovaného koncového zařízení může příslušný správce dočasně odejmout právo přístupu do počítačové sítě UP.“ Směrnice rektora UP B3-15/7-SR, Článek 7, odst. 3

Zaměstnanec UP se v tomto ohledu může spolehnout na svého správce sítě, který potřebná opatření na jeho počítači nastaví.

Student UP si musí svůj počítač příslušným způsobem ošetřit sám, a to ještě před tím, než jej připojí do univerzitní sítě. Upozornění: Předchozí zobrazovaný název „Bezpecnost a antivirova ochrana“ je nahrazen zobrazovaným názvem „Bezpečnost a antivirová ochrana“.

Nejnutnější zabezpečení počítače:

  1. Používejte aktualizovaný antivirový program
    Antivirový program pomáhá chránit počítač před většinou virů, červů a trojských koní. UP má k dispozici antivirový program MS Forefront. Studentům doporučujeme programy AVG, Avast! nebo NOD32.
  2. Udržujte aktualizovaný operační systém
    Firma Microsoft pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách aktualizace (update) svých produktů. Tyto aktualizace řeší existující bezpečnostní díry, které potenciálně využívají ke svým útokům hackeři a počítačové viry. Stejně tak tomu je i u firmy Apple, která rovněž vydává pravidelné aktualizace svých produktů a aplikací.
  3. Mějte zapnutou bránu firewall
    Brána firewall vytváří ochrannou hráz mezi vaším počítačem a potenciálně škodlivým obsahem na Internetu. Firewall podle určených pravidel omezuje osobám i programům přístup do vašeho počítače. Na počítačích se systémem Windows je brána firewall ve výchozím nastavení zapnutá.

Základní pravidla pro účinnou antivirovou ochranu

1. Dávejte pozor, jaké stránky navštěvujete, dobrovolným navštěvováním pochybných webů ohrožujete sami svůj počítač. Stejně velkou pozornost věnujte tomu, na jaké odkazy ve skutečnosti klikáte - neklikejte na varovná okna falešných antivirů, falešné seznamky, neexistující slevy ve fiktivních obchodech, vyskakovací okna tvářící se jako sociální sítě aj.

2. Nereagujte na e-maily, které po vás budou chtít zaslání přihlašovacího jména a hesla. Rozhodně neotevírejte přílohy z pochybných e-mailových adres, stejně tak neklikejte na odkazy v nevyžádané poště (spamu).

3. Stahujte jen ty nejpotřebnější programy a doplňky (videopřehrávače, textové editory, aj.). Není třeba stahovat spoustu "stoprocentně funkčních" zlepšovačů výkonu vašeho počítače, různé shareware nebo "zábavné" programy, které jsou naprosto zbytečné. Valná většina těchto programů s sebou do vašeho počítače přinese viry nebo spyware.

​4. Pokud budete muset použít antispyware a další programy pro odstraňování škodlivého softwaru, obraťte se vždy na svého správce sítě. Pokud budete využívat zároveň více antivirových nebo antispywarových programů, můžete ohrozit možné vyhledání škodlivých souborů ve vašem počítači. Stejně tak v těchto situacích hrozí problémy s chodem Windows.

5. Aktualizujte nejen aplikace, které využívají počítačovou síť a Internet (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Skype, Spotify atd.), ale také aplikace, které internet ke svému fungování nevyžadují.

6. Zálohujte všechna potřebná a důležitá data. Každý z nás má v počítači data, které by rozhodně nechtěl ztratit, ať pracovní, studijní či soukromé. Doporučujeme provádět pravidelnou aktualizaci alespoň jednou měsíčně (častěji u souborů s vyšší frekvencí změn). Zálohu provádějte na jiný počítač, CD/DVD, cloudová uložiště (OneDrive, Dropbox), větší USB flash disky nebo externí disky. Váš počítač může být zavirovaný v takovém rozsahu, že dojde k poškození systému a data již nepůjde obnovit. Případně může dojít k hardwarové chybě vašeho disku, kdy o data můžete rovněž přijít.

7. Téměř každý z nás má přinejmenším jeden USB flash disk, ale málokdo si uvědomí, že právě skrze "flashky" se velice často šíří virové nákazy.

  • "Jak si ověřím, že moje "flashka" není zavirovaná?"
    • otevřete si okno "Tento počítač"
    • najeďte myší nad ikonu daného USB disku a z menu přes pravé tlačítko myši zvolte prověřit antivirovým programem

8.Při podezření na zavirovaný počítač se zaměstnanci UP mohou obrátit na svého správce sítě (nejlépe prostřednictvím Helpdesku - na http://portal.upol.cz