Access to the computer network

Z wiki.upol.cz
Verze z 27. 10. 2015, 14:35, kterou vytvořil Babuto00 (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „*manual to access wireless network eduroam for Mac OS X“)

Na Univerzitě Palackého se můžete připojit k internetu několika možnými způsoby. Nejčastější z nich je bezdrátová síť (WiFi), ale můžete se připojit i za pomoci pevné sítě (LAN).Systém zabezpečeného internetového připojení je realizován v rámci projektuEDUROAM.

Díky zapojení UP do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě.O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete vseznamupřipojených institucí v ČR nebo vseznamuevropských institucí.

Pro připojení k internetu je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).

Pevné připojení (LAN)

  • Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici a na kolejích.

Bezdrátové připojení (WiFi)

  • V některých částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě je eduroam (případně eduroama, eduroamg).

Co musím udělat, než se připojím k bezdrátové síti UP?

Seznámit se s pravidly

Seznámit se s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve Směrnici rektora UP. Při využití služby VPN nebo WiFi se automaticky stáváte součástí naší sítě, a proto je nutné znát svá práva a povinnosti. Tato směrnice je pro uživatele sítě závazná.

Mít zabezpečené zařízení

Je potřeba mít nainstalovaný antivirový program (Avast!, AVG, atd.) a používat dostatečně aktualizovaný operační systém (Windows, OSX, atd.). Pokud budete na síti UP využívat nedostatečně zabezpečený přístroj, ohrozíte tím nejen vlastní počítač nebo telefon, tablet, ale i přístroje ostatních uživatelů sítě. Napadený stroj může sloužit k útokům na další uživatele. Viz. Bezpečnost a antivirová ochrana

Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení

Pro přístup do bezdrátové internetové sítě (eduroam) je nutné mít přihlašovací jméno a heslo. Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. Portal ID) a zadává se ve tvaru Portal ID@upol.cz. (Upozornění: Toto není e-mailová adresa!)

  • Studenti UP - Studenti mají možnost si Portál ID vyhledat v Kontaktech.
  • Zaměstnanci UP - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého správce počítačové sítě.
  • Hosté UP:
    • Uživatelé z institucí zapojených v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.
    • Pro hosty UP (nečleny eduroam) a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet upol-guest, jehož heslo se pravidelně mění. Kontaktujte správce počítačové sítě příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.

Heslo pro přístup do sítě eduroam si studenti a zaměstnanci UP vytvářejí sami. Po přihlášení do Portálu UP vyhledejte odkaz Upravit můj profil –> Změna hesla pro WiFi, LAN a VPN (=Virtual Private Network).

Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz http://kolejnet.upol.cz/

Návody k WiFi připojení

Zde uvedené návody slouží k co nejjednoduššímu a nejpřímočařejšímu nastavení aktuálně nejpoužívanějších systému. Pro ty z vás, kteří se více orientují v počítačových systémech, jsou k dispozici další návody pro ostatní systémy na stránkách eduroam.cz. (Tyto návody se liší jen jménem RADIUS serveru - radius3.upol.cz - a nastavením certifikátu AddTrust External CA Root [případně UTN-USERFirst-Hardware]).

Manuály pro systémy Windows

Mac OS X manual

Manual for mobile devices (smartphones, tablets)

Access to the UP network via VPN

You can usually access the UP network only from Palacký University premises. However, if you´re on the road or you prefer studying at home, then you have the perfect opportunity to access the university network from anywhere in the world by VPN (Virtual Private Network). VPN allows us to access any database or informational system, which are for security and licence reasons available only from university premises, as if you were somewhere at the university.

What can VPN be used for?

  • access to the electronic information resources prepaid by UP
  • running a client in SAP or STAG
  • access to university e-mail using a mail client access to *the MS network (possibility of using a shared printer, network drives…)
  • protected, encrypted access to resources in our network

VPN connection manuals


How does VPN work?

Your computer establishes a connection with the university VPN server, which verifies your credentials. A special kind of so-called tunnel connection is then established between your computer and the server. In this connection all the data that are browsed are encrypted and therefore protected against eavesdropping during transmission. Our server decrypts incoming data and passes them on. Secure data transmission is one of the indisputable advantages of VPN. During the VPN connection, your computer uses an IP address which is assigned from our address space. From the outside, it looks as if your computer is directly connected to our network.

Assigned IP addresses

The UP computer network uses the address space from 158.194.0.0 to 158.194.255.255 (Class B address). If you connect through VPN, your computer gets an IP address which will begin with the digits 158.194. x.x.