Připojení VPN pro Windows 8

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k VPN síti Univerzity Palackého, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si nastavíte VPN na vašem počítači?

Než začnete s nastavováním VPN, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro VPN - heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Na hlavním panelu v pravém dolním rohu klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se nové okno, ve kterém vyberte možnost Nastavit nové připojení nebo síť.

Vpn win8 01.png

Krok 2 - Připojit k firemní síti

Otevře se okno Nastavit připojení nebo síť. V něm si zvolte možnost Připojit k firemní síti a poté zmáčkněte tlačítko Další.

Vpn win8 02.png

Krok 3 - VPN

V dalším okně vyberte možnost Použít moje připojení k Internetu (VPN).

Vpn win8 03.png

Krok 4 - Vyplnění informací

Nyní je nutno vložit do kolonky Internetová adresa IP adresu 158.194.254.9 a jako název cíle napište cokoliv, pod čím si zapamatujete, že se jedná o VPN síť UP, např. UPOL nebo UPOL VPN. Klikněte poté na tlačítko Další.

Vpn win8 04.png

Krok 5 - Úpravy nastavení

Protože je potřeba udělat drobné změny v nastavení, je nutné abyste si otevřeli Ovládací panely, v nich klikněte na složku Síť a Internet, kde vyberete složku Síťová připojení. Tam naleznete svou nově vytvořenou VPN síť. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši na zvolte možnost Vlastnosti.

Vpn win8 05.png

Krok 6 - Vlastnosti

Otevře se okno s vlastnostmi vaší VPN sítě. V záložce Obecné zkontrolujte zadanou IP adresu 158.194.254.9 a poté přejděte do záložky Zabezpečení, kde v řádku pro Šifrování dat nastavte možnostVyžadovat šifrování. V řádku pro Ověřování vyberete možnost Povolit tyto protokoly, kde zaškrtněte protokol MS-CHAP v2. Jakmile je záložka zabezpečení nastavená, přejděte do záložky Sítě.

Vpn win8 06.png

Krok 7 - Záložka "Sítě"

V záložce Sítě vyberte Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a klikněte na Vlastnosti.

Vpn win8 07.png

Krok 8 - Nastavení protokolu

V nastavení vlastností Protokolu IP verze 4 (TCP/IPv4) vyberte možnost Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky a poté vyberte možnost Použít následující adresy serveru DNS, dále vyplníte upřednostňovaný server DNS 158.194.244.2, Alternativní server DNS 8.8.4.4 a poté stiskněte Upřesnit.

Vpn win8 08.png

Krok 9 - Nastavení TCP/IP

V novém okně zkontrolujte zatržení Používat výchozí bránu vzdálené sítě

Vpn win8 09.png

Krok 10 - Připojení

Nyní se již můžete připojit. Síť VPN aktivujeme jednoduše. Klikněte na ikonku bezdrátových připojení vedle hodin na hlavním panelu a vyberte VPN síť UPOL a klikněte na Připojit.

Vpn win8 10.png

Krok 11 - Přihlášení do sítě

Objeví se přihlašovací okno, do kterého vyplníte své přihlašovací údaje ve formátu Portal ID (např. dvorak04) a heslo, které si nastavíte na Portálu UP. POZOR - Heslo pro VPN je odlišné než heslo do Portálu! Jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Vpn win8 11.png

Budete-li se chtít po dokončení práce odhlásit, klikněte opět na ikonku bezdrátového připojení na hlavním panelu a vyberte možnost Odpojit.