Připojení VPN pro Windows 10

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k VPN síti Univerzity Palackého, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále.

Než začnete s nastavováním VPN, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro VPN - heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Na hlavním panelu v pravém dolním rohu klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se nové okno, ve kterém vyberte možnost Nastavit nové připojení nebo síť.

Vpn win10 01.png

Krok 2 - Připojit k firemní síti

Otevře se okno Nastavit připojení nebo síť. V něm si zvolte možnost Připojit k firemní síti a poté zmáčkněte tlačítko Další.

Vpn win10 02.png

Krok 3 - VPN

V dalším okně vyberte možnost Použít moje připojení k Internetu (VPN).

Vpn win10 03.png

Krok 4 - Vyplnění informací

Nyní je nutno vložit do kolonky Internetová adresa IP adresu 158.194.254.9 nebo adresu 158.194.254.10 a jako název cíle napište cokoliv, pod čím si zapamatujete, že se jedná o VPN síť UP, např. UPOL nebo UPOL VPN. Klikněte tedy na tlačítko Další.

Vpn win10 04.png

Krok 5 - Vlastnosti

Protože je třeba udělat drobné změny v nastavení, je nutné klikli pravým tlačítkem na ikonku bezdrátových připojení vedle hodin na hlavním panelu, zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení, v nich klikněte na Změnit nastavení adaptéru. Tam najdete svou nově vytvořenou VPN síť. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši na zvolte možnost Vlastnosti.

Vpn win10 05.png

Krok 6 - Záložka "Zabezpečení" a nastavení předsdíleného klíče

Otevře se vám ono s vlastnostmi vaší VPN sítě. V záložce Obecné zkontrolujte zadanou IP adresu 158.194.254.9 a poté přejděte do záložky Zabezpečení, kde nastavte v řádku pro Šifrování dat možnost Vyžadovat šifrování a v řádku pro Ověřování vyberete možnost Povolit tyto protokoly, kde zaškrtnete protokol MS-CHAP v2. Jakmile je záložka zabezpečení nastavená, vše potvrdíte stisknutím tlačítka OK.

Vpn win10 06.png
Poté na panelu Start klikněte na ikonu bezdrátových sítí a vyberte možnost Nastavení sítě a internetu -> V novém okně, které se vám otevře, vyberte možnost VPN, klikněte na VPN UPOL a zvolte možnost Upravit.

Přesunete se do nastavení - je nutno vybrat Typ VPN L2TP/IPsec s předsdíleným klíčem - předsdílný klíč je julietta. Dále doporučujeme zadat vaše přihlašovací jméno a heslo. Ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro VPN - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla. Poté jen stačí kliknout na tlačítko Uložit.

Vpn win 10.png

Krok 7 - Připojení

Nyní se již můžete připojit. Síť VPN aktivujeme jednoduše. Kliknete na ikonku bezdrátových připojení vedle hodin na hlavním panelu a vyberete VPN síť UPOL a vyberte možnost Připojit.

Vpn win10 07.png

Krok 8 - Síťová připojení

Otevře se okno síťových připojení, kde vyberete UPOL a kliknete na Připojit.

Vpn win10 08.png

Krok 9 - Přihlášení do sítě

Objeví se přihlašovací okno, do kterého vyplníte své přihlašovací údaje ve formátu Portal ID (např. dvorak04) a heslo, které si nastavíte na Portálu UP.  POZOR: heslo pro VPN a Eduroam může být jiné než heslo, pod kterým se hlásíte do portálu.  (Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Vpn win10 09.png

Budete-li se chtít po dokončení práce odhlásit, klikněte opět na ikonku bezdrátového připojení na hlavním panelu a vyberte možnost Odpojit