Pristup k pocitacove siti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 5 819 bajtů ,  20. 10. 2015
bez shrnutí editace
mBez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 68: Řádek 68:
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro WindowsVista|VPN připojení pro WindowsVista]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení pro WindowsVista|VPN připojení pro WindowsVista]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení na Mac OS X|VPN připojení na Mac OS X]]
*návod pro nastavení [[VPN připojení na Mac OS X|VPN připojení na Mac OS X]]
== Bezpečnost  a antivirová ochrana ==
=== Zabezpečení počítačové sítě UP ===
Počítačová síť UP je chráněna před útoky z internetu dvěma základními prostředky: 1.filtrací některých portů, na kterých jsou provozovány uživatelské služby a 2. Intrusion Protection systémem. Ten druhý kontroluje v reálném čase všechna spojení mezi uživatelem a internetem a v případě, že najde vzory obsahující škodlivou nebo maskující se komunikaci, zastaví tento konkrétní proud (ostatní uživatelovy aplikace pracují bez omezení). Žádné z těchto opatření však nebrání vzájemnému poškození počítačů uvnitř UP. Z těchto důvodů je potřeba implementovat ochranná opatření také na úrovni koncových stanic. 
=== Zabezpečení koncových stanic ===
Každý nedostatečně zabezpečený počítač představuje riziko nejen pro svého uživatele, ale i pro ostatní. Může být infikován počítačovými viry a červy, nebo se stát snadným cílem pro hackery. Ti pak mohou zneužít počítač k útokům na jiné systémy v síti. Proto je '''zabezpečení počítače vyžadováno povinně'''.
'''„Koncové zařízení připojované do sítě UP musí být odpovídajícím způsobem zabezpečeno vhodnou konfigurací systému, aplikací bezpečnostních<br/>záplat atd. V případě nedostatečně zabezpečeného nebo zavirovaného koncového zařízení může správce dočasně odejmout právo přístupu do počítačové sítě UP.''''''“''' [http://www.upol.cz/fileadmin/user_upload/dokumenty/2011/SRB3-11-14.pdf Směrnice rektora UP B3-11/14-SR,] Článek 7, odst. 3
<u>Zaměstnanec UP</u> se v&nbsp;tomto ohledu může spolehnout na svého správce sítě, který potřebná opatření na jeho počítači nastaví.
<u>Student UP</u> si musí svůj počítač příslušným způsobem ošetřit sám, a to ještě před tím, než jej připojí do univerzitní sítě.
=== Nejnutnější zabezpečení počítače: ===
#'''Používejte <u>aktualizovaný</u> antivirový program'''<br/>Antivirový program pomáhá chránit počítač před většinou virů, červů a trojských koní. UP má k&nbsp;dispozici antivirový program MS Forefront.
#'''Udržujte aktualizovaný operační systém<br/>'''Firma Microsoft pravidelně zveřejňuje na svých webových stránkách aktualizace (update) svých produktů. Tyto aktualizace řeší existující bezpečnostní díry, které potenciálně využívají ke svým útokům hackeři a počítačové viry.
#'''Mějte zapnutou bránu firewall<br/>'''Brána firewall vytváří ochrannou hráz mezi vaším počítačem a&nbsp;potenciálně škodlivým obsahem na Internetu. Firewall podle určených pravidel omezuje osobám i&nbsp;programům přístup do vašeho počítače. Na počítačích se systémem Windows je brána firewall ve výchozím nastavení zapnutá.
=== Základní pravidla pro účinnou antivirovou ochranu: ===
#'''Věnujte zvýšenou pozornost webovým stránkám, které navštěvujete''', dávejte dobrý pozor, na jaké odkazy klikáte. Typickou zlomyslnou léčkou jsou například varovná okna falešných antivirů s&nbsp;nabídkou na léčení. Obvykle naleznou v počítači neexistující infekci a snaží se z uživatele vylákat peníze na zakoupení plnohodnotné verze, která již bude schopna neexistující havěť odstranit.
#'''Neotvírejte přílohy podezřelých e‑mailových zpráv, neklikejte na sebelákavější odkazy v&nbsp;nevyžádané poště.'''
#'''Nereagujte na e-maily, které po Vás vyžadují zaslání přihlašovacího jména a hesla.&nbsp;'''
#'''Buďte opatrní při stahování software, doplňků aplikací atd. '''Raději oželte nepotřebný shareware software, mnoho „zábavných“ programů s sebou přináší viry, spyware atd.
#'''Použití antispyware a dalších programů pro odstraňování škodlivého software konzultujte vždy se svým správcem sítě.''' Při současném použití více antispywarových či antivirových řešení na jednom počítači hrozí problémy s chodem Windows a ve výsledku i problémy s detekcí havěti!
#'''Zaktualizujte Microsoft Office (MS Word, Excel,…),''' ale také další produkty společnosti Microsoft.
#'''Aktualizujte také všechny aplikace, které využívají počítačovou síť a Internet''' (Mozilla Firefox, ICQ, SKYPE, přehrávače multimédií aj.), nebo v nich přímo povolte automatickou aktualizaci.
#'''Pravidelně si zálohujte svá data pro případ přeinstalace počítače'''. Každý z nás ví sám nejlépe, která data jsou pro jeho práci důležitá a jak často v&nbsp;nich dochází ke změnám. Podle toho si naplánujte pravidelné zálohování. Zálohu provádějte nejlépe na jiný počítač nebo server, či jiná média (CD/DVD). Může se stát, že na zavirovaném počítači dojde k poškození systému takového rozsahu, že bude nutno znovu nainstalovat operační systém. Vaše data mohou být viry zakódována a nepůjde je opravit, antiviry většinou řeší opravu smazáním. Pak přijde na řadu záloha (nezavirovaná záloha).
#'''Pozor na USB flash disky. '''Flash disky jsou dnes velmi rozšířené, a možná právě proto jsou také častým prostředkem pro šíření virových nákaz.
#*'''Jak''' '''ověřit, zda USB flash disk není zavirovaný?'''
#**otevřete si okno „Tento počítač“
#**najeďte myší nad ikonu daného USB disku a z menu přes pravé tlačítko myši zvolte '''prověřit antivirovým programem'''
#'''Při podezření na zavirovaný počítač '''se zaměstnanci&nbsp;UP mohou obrátit na svého správce sítě (nejlépe prostřednictvím Helpdesku - na [http://portal.upol.cz/&nbsp http://portal.upol.cz]; po přihlášení).


&nbsp;
&nbsp;
13 887

editací

Navigační menu