Pristup k pocitacove siti

Z wiki.upol.cz
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Co musím udělat než se připojím?

  1. Seznámit se s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve Směrnici rektora UP B3-11/14-SR. Při využití služby VPN nebo WiFi se automaticky stáváte součástí naší sítě a proto je nutné znát svá práva a povinnosti. Směrnice je pro uživatele sítě závazná.
  2. Mít zabezpečený počítač zabezpečený počítač (nainstalovaný a aktualizovaný antivirový program, stažené a nainstalované opravné balíčky Windows). Každý nedostatečně ošetřený počítač připojený do sítě UP (a to i prostřednictvím VPN) představuje riziko nejen pro svého uživatele, ale i pro ostatní. Napadený stroj může sloužit k útokům na další stroje.
  3. Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení:
    JMÉNO: Použijte vaše portal ID.
    Studenti si mohou portal ID vyhledat na stránkách portálu v Kontaktech. Zaměstnanci své portal ID zjistí od svého správce sítě.
    HESLO: Heslo pro VPN/WiFi připojení si musíte nejprve sami vytvořit. Po přihlášení do univerzitního portálu vyhledejte odkaz Upravit můj profil – Změna hesla pro WiFi, LANa a VPN.

Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz http://kolejnet.upol.cz/

Mobilní přístup na síť – WiFi (Wireless Fidelity)

Na UP (kromě kolejí) existuje několik způsobů připojení mobilních zařízení (notebooky,...) Nejčastější způsob je realizován jako bezdrátová síť (WiFi). Další možností je využití připojení pomocí pevné ethernetové sítě (LAN). Systém zabezpečeného (ověřovaného) připojení je realizován v rámci projektu EDUROAM.

Díky zapojení UP do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě.
O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete v seznamu připojených institucí v ČR nebo v seznamu evropských institucí.

Pro připojení je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).

  • Pevné připojení (LAN)
    Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici.
  • Bezdrátové připojení (WiFi)
    V některých částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě tzv. SSID je eduroam.

Přístupové údaje do sítě Eduroam UP

Přihlašovací jméno: Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. Portal ID) a zadává se ve tvaru Portal ID@upol.cz. (pozor! toto není e-mail!!!)

  • Studenti UP - Studenti mají možnost si Portál ID vyhledat v Kontaktech.
  • Zaměstnanci UP - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého správce poč. sítě.
  • Hosté UP:
    Uživatelé z institucí zapojených v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.
    Pro hosty UP (nečleny eduroam) a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet upol-guest. Heslo pro přístup pomocí tohoto účtu se mění v pravidelných intervalech. Kontaktujte správce příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.

Heslo: Heslo pro přístup do sítě eduroam si studenti a zaměstnanci UP vytvářejí sami. Po přihlášení do zabezpečených stránek  UP Portálu UP vyhledejte odkaz Upravit můj profil – Změna hesla pro WiFi, LAN.

Návody k WiFi připojení

Návody zde uvedené slouží k nastavení nejčastěji používaných systémů, ostatní najdete na: http://www.eduroam.cz/doku.php?id=cs:uzivatel:sw:uvod a liší se jen ve jméně RADIUS serveru a certifikační autoritě. Na UP je jméno RADIUS serveru radius3.upol.cz a certifikační autorita AddTrust External CA Root popř. UTN-USERFirst-Hardware.


Přístup do počítačové sítě UP prostřednictvím VPN

Služba VPN umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako by se uživatel nacházel v prostorách UP. Je tím umožněn přístup k databázím a dalším informačním systémům, jejichž užití je z licenčních či bezpečnostních důvodů limitováno na adresní prostor UP. V průběhu spojení je zajištěna bezpečnost přenášeného obsahu šifrováním. VPN umístí vzdálené hosty za firewall, což jim dává stejná práva a možnosti, jako by seděli v prostorách UP, např. uvnitř budovy fakulty.

Jak funguje VPN?

Váš počítač nejprve naváže spojení s univerzitním VPN serverem, který ověří vaše přihlašovací údaje. Mezi počítačem a serverem se pak vytvoří zvláštní druh tzv. tunelového připojení. V něm jsou veškerá procházející data šifrována, a tím chráněna proti odposlechu během jejich přenosu. Náš server příchozí data rozšifruje a předá je dál. Zabezpečený přenos dat je jednou z nesporných výhod VPN.
Během VPN připojení používá váš počítač IP adresu, kterou dostává přidělenu z našeho adresního prostoru. Zvenku to potom vypadá, že je váš počítač připojený přímo v naší síti.

Přidělované IP adresy

Počítačová síť UP používá adresový prostor 158.194.0.0 až 158.194.255.255 (adresa třídy B). Pokud se připojíte pomocí VPN, dostane Váš počítač IP adresu, která bude začínat dvojčíslím 158.194. x.x.

K čemu VPN nejčastěji použijeme ?

  • spuštění klienta STAGu nebo SAPu
  • přístup k univerzitnímu e-mailu pomocí poštovního klienta
  • přístup do MS sítě (možnost používat sdílené tiskárny, síťové disky,..)
  • chráněný, šifrovaný přístup k prostředkům v naší síti

Návody k VPN připojení