Pristup k pocitacove siti
Na Univerzitě Palackého se můžete připojit k internetu několika možnými způsoby. Nejčastější z nich je bezdrátová síť (WiFi), ale můžete se připojit i za pomoci pevné sítě (LAN). Systém zabezpečeného internetového připojení je realizován v rámci projektu EDUROAM.
Díky zapojení UP do tohoto projektu mají naši studenti i zaměstnanci možnost připojovat se stejnými přihlašovacími údaji i na řadě dalších vysokých škol a institucí v ČR i v Evropě. O nastavení připojení do těchto sítí se informujte na webových stránkách konkrétní organizace, které najdete v seznamu připojených institucí v ČR nebo v seznamu evropských institucí.
Pro připojení k internetu je nutné vlastnit odpovídající technické vybavení a údaje pro přihlášení (jméno a heslo).
Pevné připojení (LAN)
- Volně přístupné zásuvky v Ústřední knihovně ve Zbrojnici a na kolejích.
Bezdrátové připojení (WiFi)
- V některých částech budov UP existuje možnost připojit se do univerzitní sítě pomocí bezdrátového připojení. Jméno bezdrátové sítě je eduroam (případně eduroama, eduroamg).
Co musím udělat, než se připojím k bezdrátové síti UP?
Seznámit se s pravidly
Seznámit se s pravidly využívání počítačové sítě, které jsou popsány ve Směrnici rektora UP. Při využití služby VPN nebo WiFi se automaticky stáváte součástí naší sítě, a proto je nutné znát svá práva a povinnosti. Tato směrnice je pro uživatele sítě závazná.
Mít zabezpečené zařízení
Je potřeba mít nainstalovaný antivirový program (Avast!, AVG, atd.) a používat dostatečně aktualizovaný operační systém (Windows, OSX, atd.). Pokud budete na síti UP využívat nedostatečně zabezpečený přístroj, ohrozíte tím nejen vlastní počítač nebo telefon, tablet, ale i přístroje ostatních uživatelů sítě. Napadený stroj může sloužit k útokům na další uživatele. Viz. Bezpečnost a antivirová ochrana
Zjistit si přihlašovací údaje pro připojení
- Pro přístup do bezdrátové internetové sítě (eduroam) je nutné mít přihlašovací jméno a heslo. Jméno pro přihlášení k síti eduroam tvoří přihlašovací jméno do Portálu (tzv. Portal ID) a zadává se ve tvaru Portal ID@upol.cz. (Upozornění: Toto není e-mailová adresa!)
- Studenti UP - Studenti mají možnost si Portál ID vyhledat v Kontaktech.
- Zaměstnanci UP - Zaměstnanci své přihlašovací jméno zjistí od svého správce počítačové sítě.
- Hosté UP:
Uživatelé z institucí zapojených v projektu eduroam používají jméno a doménu podle pokynů své organizace. Nastavení vlastností připojení však musí přizpůsobit podle návodu platného na UP.
Pro hosty UP (nečleny eduroam) a pro případ konferencí existuje tzv. hostitelský účet upol-guest správce příslušné části, kde se chcete připojit, případně CVT.
- Heslo pro přístup do sítě eduroam si studenti a zaměstnanci UP vytvářejí sami. Po přihlášení do Portálu UP vyhledejte odkaz Upravit můj profil –> Změna hesla pro WiFi, LAN a VPN (=Virtual Private Network).
Připojení osobních počítačů a notebooků na kolejích viz http://kolejnet.upol.cz/
Návody k WiFi připojení
Zde uvedené návody slouží k co nejjednoduššímu a nejpřímočařejšímu nastavení aktuálně nejpoužívanějších systému. Pro ty z vás, kteří se více orientují v počítačových systémech, jsou k dispozici další návody pro ostatní systémy na stránkách eduroam.cz. (Tyto návody se liší jen jménem RADIUS serveru – radius3.upol.cz – a nastavením certifikátu AddTrust External CA Root [případně UTN-USERFirst-Hardware]).
Manuály pro systémy Windows
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro MS Windows 7
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro MS Windows 8
- návod pro nastavení přípojení k bezdrátové síti eduroam pro MS Windows 10
Manuály pro Mac OSX
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro Mac OS X
Manuály pro mobilní zařízení (telefony, tablety)
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro Android
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro iOS 9
- návod pro nastavení připojení k bezdrátové síti eduroam pro Windows Phone 8.1
Přístup do počítačové sítě UP prostřednictvím VPN
Do počítačové sítě UP se obvykle můžete dostat jen z prostor Univerzity Palackého. Pokud zrovna cestujete neboupřednostňujete studium z pohodlí domova, pak máte možnost se připojit do univerzitní sítě takřka odkudkoliv, a to skrze službu VPN Virtual Private Network. Ta nám umožňuje vstoupit do počítačové sítě UP téměř z každého místa na světě stejně plnohodnotně, jako byste se nacházeli v prostorách UP. Můžete přistupovat k databázím a informačním systémům, jejichž užití je z licenčních či bezpečnostních důvodů limitováno pouze na prostor Univerzity Palackého, stejně jako byste seděli v prostorách UP, např. na fakultě nebo kolejích.
K čemu VPN nejčastěji použijeme ?
- přístup k univerzitou předplaceným elektronickým informačním zdrojům
- spuštění klienta STAGu nebo SAPu
- přístup do MS sítě (možnost používat sdílené tiskárny, síťové disky,..)
- chráněný, šifrovaný přístup k prostředkům v naší síti
Návody k VPN připojení
- návod pro nastavení připojení VPN pro Windows 7
- návod pro nastavení připojení VPN pro Windows 8
- návod pro nastavení připojení VPN pro Windows 10
- návod pro nastavení připojení VPN na Mac OS X
Jak funguje VPN?
Váš počítač nejprve naváže spojení s univerzitním VPN serverem, který ověří vaše přihlašovací údaje. Mezi počítačem a serverem se pak vytvoří zvláštní druh tzv. tunelového připojení. V něm jsou veškerá procházející data šifrována, a tím chráněna proti odposlechu během jejich přenosu. Náš server příchozí data rozšifruje a předá je dál. Zabezpečený přenos dat je jednou z nesporných výhod VPN.
Během VPN připojení používá váš počítač IP adresu, kterou dostává přidělenu z našeho adresního prostoru. Zvenku to potom vypadá, že je váš počítač připojený přímo v naší síti.