Translations:Kyberneticka bezpecnost/6/cs

Z wiki.upol.cz
Verze z 19. 6. 2018, 09:49, kterou vytvořil Fuzzybot (diskuse | příspěvky) (Importuje se nová verze z vnějšího zdroje)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základní pravidla pro účinnou antivirovou ochranu

  1. Dávejte pozor, jaké stránky navštěvujete, dobrovolným navštěvováním pochybných webů ohrožujete sami svůj počítač. Stejně velkou pozornost věnujte tomu, na jaké odkazy ve skutečnosti klikáte - neklikejte na varovná okna falešných antivirů, falešné seznamky, neexistující slevy ve fiktivních obchodech, vyskakovací okna tvářící se jako sociální sítě aj.
  2. Nereagujtena e-maily, které po vás budou chtít zaslání přihlašovacího jména a hesla.Rozhodně neotevírejte přílohy z pochybných e-mailových adres, stejně tak neklikejte na odkazy v nevyžádané poště (spamu).
  3. Aktualizujte nejen aplikace, které využívají počítačovou síť a Internet (Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Skype, Spotify atd.), ale také aplikace, které internet ke svému fungování nevyžadují.
  4. Zálohujte všechna potřebná a důležitá data. Každý z nás má v počítači data, které by rozhodně nechtěl ztratit, ať pracovní, studijní či soukromé. Doporučujeme provádět pravidelnou aktualizaci alespoň jednou měsíčně (častěji u souborů s vyšší frekvencí změn). Zálohu provádějte na jiný počítač, CD/DVD, cloudová uložiště (OneDrive, Dropbox), větší USB flash disky nebo externí disky. Váš počítač může být zavirovaný v takovém rozsahu, že dojde k poškození systému a data již nepůjde obnovit. Případně může dojít k hardwarové chybě vašeho disku, kdy o data můžete rovněž přijít.
  5. Téměř každý z nás má přinejmenším jeden USB flash disk, ale málokdo si uvědomí, že právě skrze flashky se velice často šíří virové nákazy. Abyste si otevřeli, že vaše flashka není zavirovaná, otevřete si "Tento počítač", najeďte myší nad ikonu daného USB disku a z menu přes pravé tlačítko myši zvolte prověřit antivirovým programem.
  6. Při podezření na zavirovaný počítač se zaměstnanci UP mohou obrátit na svého správce sítě nejlépe prostřednictvím Helpdesku - na https://helpdesk.upol.cz
  7. Stahujte jen ty nejpotřebnější programy a doplňky (videopřehrávače, textové editory, aj.). Není třeba stahovat spoustu "stoprocentně funkčních" zlepšovačů výkonu vašeho počítače, různé shareware nebo "zábavné" programy, které jsou naprosto zbytečné. Valná většina těchto programů s sebou do vašeho počítače přinese viry nebo spyware