BigBlueButton - student

Z wiki.upol.cz
Verze z 3. 4. 2020, 12:23, kterou vytvořil Babuto00 (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Manuál k využití programu BigBlueButton byl poskytnut kolegy z KBH FF UP. Pro práci s BigBlueButton doporučujeme prohlížeč Google Chrome.

Přihlášení

K přihlášení do výuky nemusíte být aktuálně přihlášeni do portálu. Od vyučujícího vám některým z komunikačních kanálů (Moodle, e-mail) přijde konkrétní link, přes který se dostanete na příslušnou stránku BigBlueButton.

Link vypadá asi takto: https://bbb.upol.cz/x/xxx-0xx-0xxr

Na stránce uvidíte název tzv. „místnosti“, do které máte vstoupit a vlevo jméno vyučujícího, který vás zve. Vy jen vyplníte své jméno a kliknete na PŘIPOJIT SE/JOIN [1].

Připojení k výuce a nastavení uživatelů

Při každém připojení vás program žádá o potvrzení, zda chcete použít mikrofon [1] nebo jen poslouchat. Nastavení může pár vteřin trvat (mikrofon si můžete zprovoznit i později, ale doporučujeme se připojit s mikrofonem, ať zároveň vyzkoušíte zvuk, později se můžete sami ztlumit).

Pokud zvolíte možnost mikrofonu, program ověřuje jeho funkčnost, můžete si tedy vyzkoušet, zda vám funguje zvuk. Pokud je vše v pořádku, potvrdíte palcem nahoru [1]. Pozor, ozvěnou se nemyslí varianta, že se vám zvuk nepříjemně vrací, ale jen to, zda se slyšíte.

Nyní jste v místnosti. Pro větší přehlednost doporučuji hned minimalizovat [1] tabulku Welcome to BigBlueButton, ať vás neruší. Vlevo budete mít nabídku veřejného chatu [2], sdílené poznámky [3] (viz dále) a seznam uživatelů [4], kteří už jsou v místnosti.

Vy, jako studenti, budete „uzamčení“. V této formě můžete poslouchat i přispívat do chatu, ale nemůžete si spustit video. Vyučující vás může odemknout, abyste mohli provádět veškeré potřebné operace. Může vás také různě povyšovat na přednášejícího, moderátora, vypnout vám mikrofon, zahájit osobní chat apod.). Mikrofon si můžete kdykoliv sami obnovit i vypnout.

Jak bylo řečeno, máte při výuce více možností. Můžete být jen posluchači s vypnutým mikrofonem (komunikujete např. jen přes chat či sdílené poznámky), můžete jej mít zapnutý a komunikovat přímo, případně si můžete nastavit i video.

Kameru si nastavíte pomocí ikonky dole uprostřed, pokud chcete, aby vás ostatní uživatelé viděli. Jakmile máte nastaveno, kliknete na Zahájit sdílení [1] a ostatní vás uvidí na hlavním panelu programu (vizte níže).

U svého jména v panelu UŽIVATELÉ [2] můžete měnit status nebo náladu. Kliknete na své jméno a zobrazí se vám nabídka, kde můžete např. zvolit možnost „nepřítomný“, vyučující tak ví, že nejste k dispozici a nemůžete např. odpovídat. Můžete se „hlásit“, dávat „palcem nahoru“ najevo, že rozumíte apod. Zde také váš vyučující vidí, zda máte zapnutý nebo vypnutý mikrofon. Na obrázku níže mají oba uživatelé mikrofony zapnuté, jsou zelené. Vypnutý mikrofon je pak červený. Nahoře v hlavním okně nad videi také vidíte, kteří uživatelé jsou aktivní [1] a hovoří. Uživatel, který aktuálně mluví, svítí výrazněji. Ostatní postupně mohou „mizet“, pokud se nějakou dobu vůbec neozvou. Vlevo v seznamu uživatelů ale zůstávají, vyučující tedy ví, že jste stále přítomni.

Výuka - možnosti a tipy

Vyučující mohou kromě mluveného slova využít ke komunikaci s vámi možnosti chatu nebo sdílených poznámek. Sekce SDÍLENÉ POZNÁMKY [1] jsou výhodné v tom, že fungují jako tabule. Můžete do nich vpisovat společně s vyučujícím, přepisovat vlastní chyby a vše se děje v reálném čase, tj. vidíte to vy i vyučující. Důležité části je pak možno upravit [2], např. je zvýraznit tučně, podtrhnout, škrtat atd.

Tuto popsanou tabuli si můžete stáhnout přes ikonu IMPORT/EXPORT [1]. Jakmile na ni kliknete, nabídne se vám možnost stáhnout [2] tabuli jako HTML soubor nebo jako TXT.

Další možností je využít klasický chat [1], kde vám nikdo informace nemaže, můžete opět komunikovat [2] se všemi, vyučující zde např. zadá DÚ, pokládáte důležité otázky apod.

Během výuky vám může vyučující sdílet obrazovku. Vy ale tuto možnost jako studenti nemáte, pokud vás vyučující nepovýší na přednášejícího.

Nasdílená obrazovka se vám objeví pod videi. Pro její zvětšení na celou obrazovku stačí, když zvolíte vpravo nahoře u dokumentu variantu nastavit sdílení pro celou obrazovku [1].

Celá hodina může být nahrávána. Pokud bude vyučující výuku nahrávat, zobrazí se vám po zahájení notifikace [1], takže nikdo nemůže nahrávat bez vašeho vědomí.

Nahrávka bude uložena v místnosti vyučujícího. Ten ji může zobrazit, vymazat nebo poslat e-mailem uživatelům. Také může nahrávku zpřístupnit veřejně a vy si ji můžete spustit přímo z místnosti.

Jakmile si pustíte prezentaci (přímo v prohlížeči), zobrazí se vám nahrávka, kterou si můžete pustit, vlevo nahoře pak můžete pomocí ikony [1] zobrazit snímky [2] případně nahrané prezentace nebo jiného dokumentu a prohlížet si je.

Vyučující vám může v programu vytvořit jednoduchou anketu nebo nahrát soubory, které si budete společně prohlížet a pracovat s nimi. Také je možnost, že vám umožní si tento dokument stáhnout.

Dokument se vám opět zobrazí dole pod videi, pokud ho nevidíte, otevřete ho pomocí ikony OBNOVIT PREZENTACI [1].

Vyučující vám smí umožnit vpisovat přímo do souboru, pak se vám zobrazí i panel s možnostmi psaní [1] vpravo vedle dokumentu.

Pokud nepotřebujete prezentaci dále sledovat a pracovat s ní, můžete si ji skrýt [1] pomocí ikony vpravo nahoře. V případě, že je to umožněno, stáhnete [2] si dokument pomocí ikony vlevo dole.

Ukončení výuky

Setkání může ukončit vyučující sám, vám jen vyskočí notifikace, že bylo setkání ukončeno a vrátíte se na původní stránku.

Vpravo nahoře máte také ikonu [1] (tři tečky) a tam se vám po jejím rozkliknutí zobrazí možnost ODHLÁŠENÍ a můžete konverzaci opustit sami dříve, než ji ukončí vyučující.