Public relations a komunikace
Public Relations (často používané pod zkratkou PR) jsou komunikační techniky, skrze které cílevědomě budujeme vztahy s veřejností a snažíme se je ovlivňovat. Vytváříme tak dlouhodobě značku. PR je součástí marketingového mixu.
V rámci PR je dobré být proaktivní, předcházet problémům, informovat, dlouhodobě budovat důvěryhodné vztahy jak s veřejností, tak novináři. Je klíčové znát cílovou skupinu, vytvářet pro ní kvalitní obsah, který zaujme, mít vlastní grafiku/infografiku. V dnešním PR se snažíme využívat moderních mediálních nástrojů – sociální média (Twitter, Facebook), živé vysílání atp.
Nástroje PR
- Tiskové zpráva – obsáhlejší sdělení určené médiím s důležitým obsahem, nejvyužívanější
- Články/PR články
- Tiskové konference
- Avíza
- Interní eventy – informace skrze intranet, email, časopis, newsletter
- Výroční zprávy
- Sponzoring
- Fundraising
- Public affairs – vztahy s neziskovou sférou
- Firemní sociální odpovědnost – budování vztahů s komunitami
- Krizová komunikace
Tisková zpráva
Tisková zpráva odpovídá na základní otázky kdy, co, kdy, kde, jak a proč. Musí být jasná, stručná, přesná, věcná, úplná, včasná, srozumitelná a bez gramatických chyb. Obsahově je strukturovaná jako obrácená pyramida – nejdůležitější informace na začátek, doplňkové informace na konci sdělení. Měla by mít maximálně 2 strany textu. Další obsah si novinář v případě zájmu vyžádá. V tiskové zprávě je vhodné se vyhýbat zkratkám či cizím slovům (pokud je nutné použít, pak vždy vysvětlit). Médiím odesíláme tiskovou zprávu s autorizovanými fotografiemi s uvedením autora/zdroje.
- Struktura
- Titulek - poutavý, krátký, ale výstižný, obsahuje sloveso v činném rodě, bez velkých písmen, zkratek
- Domicil – datum, místo
- Perex (první odstavec) – až 5 dynamických vět, bez infinitivu, proč by si měl novinář tiskovou zprávu přečíst, neopakovat titulek
- Druhý odstavec – využít citaci, žádná složitá souvětí, samochvála a superlativy
- Kontakty – aktuální a funkční
- Editorská poznámka – doplňující vysvětlení (o instituci, projektu atp.), není oficiální
Jak využívat PR v transferu technologií
Snažit se popularizovat vědu. Psát srozumitelně i o složitých vědeckých disciplínách. Důležité je, aby novinář, potažmo čtenář laik, obsah pochopil (vhodné využívat přirovnání). Dbát na serióznost, nezveličovat, vyvracet zkreslené informace. Lákat na příběhy vědců. Propagovat průlomy ve vědě, informovat o nových objevech. Přinést informaci o nových technologiích, zajímavých konferencích a eventech.
Příklad využití PR u technologie 3D tisku Univerzity Palackého v Olomouci
- Modely zubů z 3D tiskárny – živé vysílání na ČT
- Olomoucká univerzita vyrábí zuby na 3D tiskárně – vysílání na ČT24
Odkazy
- Použité zdroje
Odkazy
- Navštivte