WiFi Eduroam pro MS Windows 8

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k WiFi síti Eduroam, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si WiFi nastavíme?

Než začnete s nastavováním WiFi, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro Eduroam - heslo pro Eduroam či VPN je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Postup při bezproblémovém připojení k síti

Krok 1 - Plocha

Začneme hned na úvodní obrazovce. Zde klikněte na Plochu nebo stiskněte tlačítko Windows+D na klávesnici.
Wifi navod windows8 01.png

Krok 2 - Přihlášení 

Klikněte na ikonu bezdrátového připojení, kterou najdete na hlavním panelu vedle hodin. Vyberte síť eduroam a zmáčkněte tlačítko Připojit. Na obrazovce se objeví malá tabulka, do které zadáte váš Portal ID ve formátu PortalID@upol.cz a heslo, které jste si nastavili na portálu. Heslo pro WiFi eduroam je jiné než heslo do Portálu. (Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Pro studenty UP bude uživatelské přihlášení vypadat např. takto: 20021111@upol.cz, dvorak04@upol.cz. Studenti, kteří nastoupili v akademickém roce 2018/2019 si své Portal ID naleznou ve své e-přihlášce. Po přihlášení do Portálu jej také vidí ve svém uživatelském profilu. V případě, že jste své Portal ID zapomněli, prosím, kontaktujte Helpdesk - zvolte Anonymní požadavek - a vyberte kategorii Zapomenuté přihlašovací údaje. Pro zaměstnance UP bude uživatelské jméno stejné jako přihlašovací jméno do portálu, např. kocickov@upol.cz. Zaměstnanci si své přihlašovací jméno zjistí od správce počítačové sítě.
Wifi navod windows8 02a.png
Upozornění: Login do sítě eduroam není e-mailová adresa.

Krok 3 - Certifikát

Pokud se zobrazí upozornění o potvrzení certifikátu, klikněte na Připojit a pokud je vše v pořádku, jste připojeni k síti eduroam. Někdy se může stát, že budete muset přihlašovací údaje vícekrát, a to v závislosti na síle signálu nebo počtu připojených uživatelů.

Wifi navod windows8 04.png
Nedaří se vám úspěšně připojit? Nevadí, o tom jak se připojit se dočtete v další části textu.
Wifi navod windows8 05.png

Postup při problémech s připojením

Počáteční obtíže s připojením k internetu překonáme společně v osmi snadných krocích. Budete-li postupovat podle našeho obrázkového návodu, nebudete mít s připojením sebemenší problém.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se vám nové okno, v nemž vyberte možnost Nastavit nové připojení nebo síť.

Wifi navod windows8 06.png

Krok 2 - Nastavení připojení

Otevře se okno Nastavit připojení nebo síť. Vyberte možnost Ručně připojit k bezdrátové síti a klikněte na tlačítko Další.

Wifi navod windows8 07.png

Krok 3 - Doplnění informací

V následujícím okně vyplňte potřebné informace dle níže uvedeného obrázku a klikněte na tlačítko Další.

Wifi navod windows8 08.png

Krok 4 - Změna nastavení

Nyní jste si úspěšně přidali síť eduroam do svého počítače. Nicméně jsme s nastavováním sítě ještě neskončili. Klikněte na Změnit nastavení připojení.

Wifi navod windows8 09.png

Krok 5 - Záložka "připojení"

Otevře se další nové okno s vlastnostmi bezdrátové sítě. V záložce Připojení si zkontrolujte, zda máte kolonku Připojit automaticky, pokud je tato síť v dosahu označenou. Ale pozor, toto okno ještě nezavírejte!
Wifi navod windows8 10.png

Krok 6 - Záložka "zabezpečení"

Přejděte na záložku Zabezpečení, kde nastavíte Typ zabezpečení na WPA2-podnikové, Typ šifrování na AES a zvolítemetodu ověřování v síti - Protokol PEAP. Jakmile jste vše nastavili, klikněte na tlačítko Nastavení.

Wifi navod windows8 11.png

Krok 7 - Nastavení certifikátu

Pomalu se blížíme ke konci nastavování sítě. Pojďme donastavit posledních pár detailů. Zapněte v možnostech Pro připojení kolonku Ověřit identitu serveru ověřením certifikátu a do kolonky patřící k Připojit k těmto serverůmnapište radius2.upol.cz;radius1.upol.cz.

Poté mezi Důvěryhodnými kořenovými certifikačními autoritami vyberte certifikát AddTrust External CA Root. Poté klikněte na Konfigurovat.

Wifi navod windows8 12.png

Krok 8 - Vykliknutí

Zde zkontrolujte, zda je zrušeno automatické použití jména a hesla přihlášeného uživatele. Potvrďte tlačítkem OK.

Wifi navod windows8 13.png

Krok 9 - Nastavení přihlášení

Nyní je třeba nastavit vaše uživatelské jméno a heslo. Zvolte možnost Upřesnit nastavení

Win8 wifi 13.png
Zaklikněte možnost Nastavení protokolu 802.1X a vyberte možnostOvěření uživatele.
Win8 wifi 14.png
Poté klikněte na možnost Uložit přihlašovací údaje a do nového okna napíšete své přihlašovací údaje. Heslo pro WiFi je odlišné než heslo do Portálu - návod pro nastavení hesla naleznete zde: Návod na změnu hesla.
Win8 wifi 15.png
Všechna otevřená okna nyní potvrďte pomocí tlačítka OK. Po dokončení tohoto kroku budete úspěšně připojeni k univerzitní síti eduroam

Co dělat v případě dalších problémů s připojením

Kontaktujte v případě dalších potíží svého správce fakultní sítě:

jméno telefon e-mail fakulta
Mgr. Eva Slavíčková 585 637 300 eva.slavickova@upol.cz CMTF
Aleš Pop 585 632 957 ales.pop@upol.cz LF
Medard Kuřimský 585 633 049 medard.kurimsky@upol.cz FF
Ing. Adéla Mayerová 585 634 055 adela.mayerova@upol.cz PřF
Ing. Ivana Weberová 585 631 793 ivana.weberova@upol.cz PdF
Ing. Pavel Brázda 585 636 040 pavel.brazda@upol.cz FTK
Mgr. Petr Suta 585 637 553 petr.suta@upol.cz PF
Martin Fasner 585 632 810 martin.fasner@upol.cz FZV