WiFi Eduroam pro MS Windows 7

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k WiFi síti Eduroam, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si WiFi nastavíme?

Než začnete s nastavováním WiFi, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro Eduroam - heslo pro Eduroam či VPN je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Postup při bezproblémovém připojení

Krok 1 - Připojení

Klikněte na ikonu bezdrátové sítě, kterou naleznete na hlavním panelu vedle hodin. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě. Je-li síť eduroam k dispozici, vyberte si ji a klikněte na Připojit.

Windows7 wifi 01.png

Krok 2 - Přihlašovací údaje

Na obrazovce se objeví malá tabulka, do které zadáte váš Portal ID ve tvaru PortalID@upol.cz a heslo, které jste si nastavili na Portálu. POZOR! Heslo pro WiFi Eduroam je jiné než vaše heslo do Portálu. (Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Pro studenty UP bude uživatelské přihlášení vypadat např. takto: 20021111@upol.cz, dvorak04@upol.cz. Studenti, kteří nastoupili v akademickém roce 2018/2019 si své Portal ID naleznou ve své e-přihlášce. Po přihlášení do Portálu jej také vidí ve svém uživatelském profilu. V případě, že jste své Portal ID zapomněli, prosím, kontaktujte Helpdesk - zvolte Anonymní požadavek - a vyberte kategorii Zapomenuté přihlašovací údaje. Pro zaměstnance UP bude uživatelské jméno stejné jako přihlašovací jméno do portálu, např. kocickov@upol.cz. Zaměstnanci si své přihlašovací jméno zjistí od správce počítačové sítě.

Windows7 wifi 02.png

Upozornění: Login do sítě eduroam není e-mailová adresa.

Krok 3 - Připojení

Pokud se zobrazí upozornění o potvrzení certifikátu, klikněte na Připojit a pokud je vše v pořádku, jste připojeni k síti eduroam. Někdy se může stát, v závislosti na síle signálu, počtu připojených uživatelů, že budete muset login a heslo zadávat vícekrát.

Nedaří se vám úspěšně připojit? Nevadí, o tom jak se připojit se dočtete v další části textu.

Windows7 wifi 03.png

Postup při problémech s připojením

Počáteční obtíže s připojením k internetu překonáme společně v několika snadných krocích. Budete-li postupovat podle našeho obrázkového návodu, nebudete mít s připojením sebemenší problém.

Krok 1 - Centrum sítí a sdílení

Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se vám nové okno, ve kterém vyberete možnost Spravovat bezdrátové sítě.

Windows7 wifi 04.png

Krok 2 - Přidání sítě

Zde vidíte bezdrátové sítě, které máte nastavené. Pokud je tu síť eduroam už uložená, odstraňte ji, protože by problémy s připojením mohly setrvávat i nadále. Poté klikněte na tlačítko Přidat.

Windows7 wifi 05.png

Krok 3 - Vytváření síťového profilu

Objeví se okno Ručně připojit k bezdrátové síti. Vyberte v něm možnost Ručně vytvořit síťový profil.

Windows7 wifi 06.png

Krok 4 - Doplňování informací

V následujícím okně vyplňte potřebné informace dle níže uvedeného obrázku a klikněte na tlačítko Další.

Windows7 wifi 07.png

Krok 5 - Změna nastavení

Nyní jste síť eduroam úspěšně přidali do svého počítače. Nicméně jsme s nastavováním sítě ještě neskončili. Klikněte tedy na tlačítko Změnit nastavení připojení.

Windows7 wifi 08.png

Krok 6 - Záložka "připojení"

Otevře se nové okno. V záložce Připojení proveďte nastavení dle následujícího obrázku. Toto okno po nastavení nezavírejte a přejděte ke kroku 7.

Windows7 wifi 09.png

Krok 7 - Záložka "zabezpečení"

Přepněte okno do záložky Zabezpečení a klikněte na tlačítko Nastavení.

Windows7 wifi 10.png

Krok 8 - Nastavení certifikátu

Otevře se nové okno. Zapněte v možnostech nazvaných Pro připojení kolonku Ověřit certifikát serveru a do kolonky patřící k Připojit k těmto serverům napište radius1.upol.cz;radius2.upol.cz.

Poté mezi Důvěryhodnými kořenovými certifikačními autoritamivyberte certifikát AddTrust External CA Root nebo UTN-USERFirst-Hardware. Poté klikněte na Konfigurovat.

Windows7 wifi 11.png

Krok 9 - Závěrečné vykliknutí

Objeví se již poslední nové okno, ve kterém zrušíte volbu Automaticky použít přihlašovací jméno, heslo a případně doménu systému Windows. Potvrďte tlačítkem OK.

Windows7 wifi 12.png

Krok 10 - Nastavení přihlášení

Nyní je třeba nastavit vaše uživatelské jméno a heslo. Zvolte možnost Upřesnit nastavení

Win7 wifi 13.png
Zaklikněte možnost Nastavení protokolu 802.1X a vyberte možnost Ověření uživatele.
Win7 wifi 14.png
Poté klikněte na možnost Uložit přihlašovací údaje a do nového okna napíšete své přihlašovací údaje. Heslo pro WiFi Eduroam je jiné než heslo do Portálu. Návod pro nastavení hesla naleznete Návod na změnu hesla.
Win7 wifi 15.png
Všechna otevřená okna nyní potvrďte pomocí tlačítka OK. Po dokončení tohoto kroku budete úspěšně připojeni k univerzitní síti eduroam. Vidíte? Šlo to samo, snadno a rychle!

Co dělat v případě dalších problémů s připojením

Kontaktujte v případě dalších potíží svého správce fakultní sítě:

jméno telefon e-mail fakulta
Mgr. Eva Slavíčková 585 637 300 eva.slavickova@upol.cz CMTF
Aleš Pop 585 632 957 ales.pop@upol.cz LF
Medard Kuřimský 585 633 049 medard.kurimsky@upol.cz FF
Ing. Adéla Mayerová 585 634 055 adela.mayerova@upol.cz PřF
Ing. Ivana Weberová 585 631 793 ivana.weberova@upol.cz PdF
Ing. Pavel Brázda 585 636 040 pavel.brazda@upol.cz FTK
Mgr. Petr Suta 585 637 553 petr.suta@upol.cz PF
Martin Fasner 585 632 810 martin.fasner@upol.cz FZV