WiFi Eduroam pro MS Windows 10

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k WiFi síti Eduroam, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si WiFi nastavíme?

Než začnete s nastavováním WiFi, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro Eduroam - heslo pro Eduroam či VPN je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Postup při bezproblémovém připojení

Krok 1 - Připojení

Klikněte na ikonu bezdrátové sítě, kterou naleznete na hlavním panelu vedle hodin. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě. Je-li síť eduroam k dispozici, vyberte si ji a klikněte na Připojit.

Windows10 wifi 01.png

Krok 2 - Přihlášení do sítě

Na obrazovce se objeví malá tabulka, do které zadáte váš Portal ID ve formátu PortalID@upol.cz a heslo, které jste si nastavili na Portálu. Heslo pro WiFi eduroam je odlišné než vaše heslo do Portálu. (Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Pro studenty UP bude uživatelské přihlášení vypadat např. takto: 20021111@upol.cz, dvorak04@upol.cz. Studenti, kteří nastoupili v akademickém roce 2018/2019 si své Portal ID naleznou ve své e-přihlášce. Po přihlášení do Portálu jej také vidí ve svém uživatelském profilu. V případě, že jste své Portal ID zapomněli, prosím, kontaktujte Helpdesk - zvolte Anonymní požadavek - a vyberte kategorii Zapomenuté přihlašovací údaje. Pro zaměstnance UP bude uživatelské jméno stejné jako přihlašovací jméno do Portálu, např. kocickov@upol.cz. Zaměstnanci si své přihlašovací jméno zjistí od správce počítačové sítě.

Windows10 wifi 02.png


Následně se může objevit upozornění o potvrzení certifikátu, které přijmete. Klikněte na Připojit a pokud je vše v pořádku, jste připojeni k síti eduroam. Někdy se může stát, že budete muset přihlašovací údaje vícekrát, a to v závislosti na síle signálu nebo počtu připojených uživatelů. Nedaří se vám úspěšně připojit? Nevadí, o tom jak se připojit se dočtete v další části textu.

Postup při problémech s připojením

Počáteční obtíže s připojením k internetu překonáme společně v šesti snadných krocích. Budete-li postupovat podle našeho obrázkového návodu, nebudete mít s připojením sebemenší problém.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Otevřete si Ovládací panely, kde vyberete možnost Síť a internet, odkud pokročíte do Centra síťových připojení a sdílení a kliknete na Nastavit nové připojení nebo síť.

Windows10 wifi 03.png

Krok 2 - Nastavení připojení

Otevřelo se nové okno, ve kterém vyberete možnost Ručně připojit k bezdrátové síti a kliknete na tlačítko Další.

Windows10 wifi 04.png

Krok 3 - Doplnění informací

V následujícím okně vyplníte potřebné informace dle níže uvedeného obrázku a klikněte na tlačítko Další.

Windows10 wifi 05.png

Krok 4 - Změna nastavení

Výborně! Nyní jste si úspěšně přidali síť eduroam do svého počítače. Nicméně jsme s nastavováním sítě ještě neskončili. Klikněte na Změnit nastavení připojení.

Windows10 wifi 06.png

Krok 5 - Záložka "bezpečnost"

V novém okně máte na výběr mezi záložkou Připojení a Zabezpečení. V záložce Zabezpečení ověříte nastavení podle následujícího obrázku a kliknete na tlačítko Nastavení.

Windows10 wifi 07.png

Krok 6 - Nastavení certifikátu

Otevře se nyní už poslední nové okno. Zapněte v možnostech Pro připojení kolonku Ověřit identitu serveru ověřením certifikátu a do kolonky patřící k Připojit k těmto serverům napište radius2.upol.cz; radius1.upol.cz. Poté mezi Důvěryhodnými kořenovými certifikačními autoritami vyberte certifikát AddTrust External CA Root. Potvrďte tlačítkem OK.

Windows10 wifi 08.png
Toto nastavení je nutné i pro úspěšné připojení k VPN. Je třeba toto nastavení zkontrolovat před odjezdem mimo UP, jinak by nemuselo dojít k připojení.

Krok 7 - Nastavení přihlášení

Nyní je třeba nastavit vaše uživatelské jméno a heslo. Zvolte možnost Upřesnit nastavení. 

Win10 wifi 09.png

Zaklikněte možnost Nastavení protokolu 802.1X a vyberte možnost Ověření uživatele.

Win10 wifi 10.png

Poté klikněte na možnost Uložit přihlašovací údaje a do nového okna napíšete své přihlašovací údaje. Heslo pro WiFi je odlišné než vaše heslo do portálu - jak nastavit heslo pro WiFi naleznete zde: Návod na změnu hesla.

Win10 wifi 11.png

Všechna otevřená okna nyní potvrďte pomocí tlačítka OK. Po dokončení tohoto kroku budete úspěšně připojeni k univerzitní síti eduroam. Vidíte? Šlo to samo, snadno a rychle!

Co dělat v případě setrvávajících problému s připojením

Kontaktujte v případě dalších potíží svého správce fakultní sítě:

jméno telefon e-mail fakulta
Mgr. Eva Slavíčková 585 637 300 eva.slavickova@upol.cz CMTF
Aleš Pop 585 632 957 ales.pop@upol.cz LF
Medard Kuřimský 585 633 049 medard.kurimsky@upol.cz FF
Ing. Adéla Mayerová 585 634 055 adela.mayerova@upol.cz PřF
Ing. Ivana Weberová 585 631 793 ivana.weberova@upol.cz PdF
Ing. Pavel Brázda 585 636 040 pavel.brazda@upol.cz FTK
Mgr. Petr Šuta 585 637 553 petr.suta@upol.cz PF
Martin Fasner 585 632 810 martin.fasner@upol.cz FZV