WiFi Eduroam pro MS Windows 10

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k WiFi síti Eduroam, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si WiFi nastavíme?

Postup při bezproblémovém připojení

Krok 1 - Připojení

Klikněte na ikonu bezdrátové sítě, kterou naleznete na hlavním panelu vedle hodin. Zobrazí se vám dostupné bezdrátové sítě. Je-li síť eduroam k dispozici, vyberte si ji a klikněte na Připojit.

Windows10 wifi 01.png

Krok 2 - Přihlášení do sítě

Na obrazovce se objeví malá tabulka, do které zadáte váš Portal ID ve formátu PortalID@upol.cz a heslo, které jste si nastavili na Portálu.

Pro studenty UP bude uživatelské přihlášení vypadat např. takto: 20021111@upol.cz, dvorak04@upol.cz. Studenti si své Portal ID můžou vyhledat na Portálu UP v Kontaktech. Pro zaměstnance UP bude uživatelské jméno stejné jako přihlašovací jméno do Portálu, např. kocickov@upol.cz. Zaměstnanci si své přihlašovací jméno zjistí od správce počítačové sítě(Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Windows10 wifi 02.png


Následně se může objevit upozornění o potvrzení certifikátu, které přijmete. Klikněte na Připojit a pokud je vše v pořádku, jste připojeni k síti eduroam. Někdy se může stát, že budete muset přihlašovací údaje vícekrát, a to v závislosti na síle signálu nebo počtu připojených uživatelů. Nedaří se vám úspěšně připojit? Nevadí, o tom jak se připojit se dočtete v další části textu.

Postup při problémech s připojením

Počáteční obtíže s připojením k internetu překonáme společně v šesti snadných krocích. Budete-li postupovat podle našeho obrázkového návodu, nebudete mít s připojením sebemenší problém.

Krok 1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Otevřete si Ovládací panely, kde vyberete možnost Síť a internet, odkud pokročíte do Centra síťových připojení a sdílení a kliknete na Nastavit nové připojení nebo síť.

Windows10 wifi 03.png

Krok 2 - Nastavení připojení

Otevřelo se nové okno, ve kterém vyberete možnost Ručně připojit k bezdrátové síti a kliknete na tlačítko Další.

Windows10 wifi 04.png

Krok 3 - Doplnění informací

V následujícím okně vyplníte potřebné informace dle níže uvedeného obrázku a klikněte na tlačítko Další.

Windows10 wifi 05.png

Krok 4 - Změna nastavení

Výborně! Nyní jste si úspěšně přidali síť eduroam do svého počítače. Nicméně jsme s nastavováním sítě ještě neskončili. Klikněte na Změnit nastavení připojení.

Windows10 wifi 06.png

Krok 5 - Záložka "bezpečnost"

V novém okně máte na výběr mezi záložkou Připojení a Zabezpečení. V záložce Zabezpečení ověříte nastavení podle následujícího obrázku a kliknete na tlačítko Nastavení.

Windows10 wifi 07.png

Krok 6 - Nastavení certifikátu

Otevře se nyní už poslední nové okno. Zapněte v možnostech Pro připojení kolonku Ověřit identitu serveru ověřením certifikátu a do kolonky patřící k Připojit k těmto serverům napište radius2.upol.cz; radius1.upol.cz. Poté mezi Důvěryhodnými kořenovými certifikačními autoritami vyberte certifikát AddTrust External CA Root. Potvrďte tlačítkem OK.

Windows10 wifi 08.png
Toto nastavení je nutné i pro úspěšné připojení k VPN. Je třeba toto nastavení zkontrolovat před odjezdem mimo UP, jinak by nemuselo dojít k připojení.

Krok 7 - Nastavení přihlášení

Nyní je třeba nastavit vaše uživatelské jméno a heslo. Zvolte možnost Upřesnit nastavení. 

Win10 wifi 09.png

Zaklikněte možnost Nastavení protokolu 802.1X a vyberte možnost Ověření uživatele.

Win10 wifi 10.png

Poté klikněte na možnost Uložit přihlašovací údaje a do nového okna napíšete své přihlašovací údaje. 

Win10 wifi 11.png

Všechna otevřená okna nyní potvrďte pomocí tlačítka OK. Po dokončení tohoto kroku budete úspěšně připojeni k univerzitní síti eduroam. Vidíte? Šlo to samo, snadno a rychle!

Co dělat v případě setrvávajících problému s připojením

Kontaktujte v případě dalších potíží svého správce fakultní sítě:

jméno telefon e-mail fakulta
Mgr. Eva Slavíčková 585 637 300 eva.slavickova@upol.cz CMTF
Aleš Pop 585 632 957 ales.pop@upol.cz LF
Medard Kuřimský 585 633 049 medard.kurimsky@upol.cz FF
Ing. Adéla Mayerová 585 634 055 adela.mayerova@upol.cz PřF
Ing. Ivana Weberová 585 631 793 ivana.weberova@upol.cz PdF
Ing. Pavel Brázda 585 636 040 pavel.brazda@upol.cz FTK
Mgr. Petr Šuta 585 637 553 petr.suta@upol.cz PF
Martin Fasner 585 632 810 martin.fasner@upol.cz FZV