Připojení VPN pro Windows 7

Z UPwiki
Přejít na: navigace, hledání
Jiné jazyky:
čeština • ‎English
Základní a nezbytné kroky, které musíte učinit, než se připojíte k VPN síti Univerzity Palackého, nalezete mezi obecnými informacemi o počítačových sítích UP. Jakmile splníte všechny potřebné základní kroky, můžete se přesunout dále. Jak si nastavíte VPN na vašem počítači?

Než začnete s nastavováním VPN, ujistěte se, že máte nastaveno heslo pro VPN - heslo pro VPN či Eduroam je jiné než heslo do Portálu - jak nastavit heslo naleznete zde Návod na změnu hesla.

Krok 1 - Centrum sítových připojení a sdílení

Na hlavním panelu v pravém dolním rohu klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se vám nové okno, ve kterém vyberete možnost Nastavit nové připojení nebo síť.

Vpn win7 01.png

Krok 2 - Připojit k firemní síti

Otevře se vám okno Nastavit připojení nebo síť. V něm si zvolíte možnost Připojit k firemní síti a poté klikněte na tlačítko Další.

Vpn win7 02.png

Krok 3 - VPN

V dalším okně vyberte možnost Použít moje připojení k Internetu (VPN).

Vpn win7 03.png

Krok 4 - Vyplnění informací

Nyní je nutno vložit do kolonky Internetová adresa IP adresu 158.194.254.9 a jako název cíle si určete cokoliv, pod čím si zapamatujete, že se jedná o VPN síť UP, např. UPOL nebo UPOL VPN. Nyní zaškrtněte možnost Nepřipojovat nyní, jelikož je nutné dokončit a upřesnit nastavení sítě. Klikněte tedy na tlačítko Další.

Vpn win7 04.png

Krok 5 - Přihlašovací údaje

Nyní musíte vložit své uživatelské jméno (Portal ID) a heslo, které jste si nastavili pro VPN v Portálu UP. POZOR! Heslo pro VPN je jiné než heslo do Portálu. Vyberete možnost Zapamatovat toto heslo a vše potvrďte tlačítkem Vytvořit. V následujícím okně, které se objeví, se nebudete připojovat a kliknete na tlačítko Zavřít(Klikněte zde pro návod na změnu hesla)

Vpn win7 05.png

Krok 6 - Úpravy nastavení

Stejně jako v prvním kroku klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se nové okno, ve kterém vyberte možnost Změnit nastavení adaptéru.

Vpn win7 12.png

Krok 7 - Vlastnosti

Ve složce Síťových připojení vám vzniklo nové VPN připojení UPOL (případně s jiným vámi vybraným názvem). Kliknete na danou síť pravým tlačítkem a vyberte v nabídce volbu Vlastnosti.

Vpn win7 06.png

Krok 8 - Záložka "Zabezpečení"

Otevře se vám ono s vlastnostmi vaší VPN sítě. V záložce Obecné zkontrolujte zadanou IP adresu 158.194.254.9. Poté přejděte do záložky Zabezpečení, kde nastavíte v řádku pro Šifrování dat možnost Vyžadovat šifrování. V řádku pro Ověřování vyberte možnost Povolit tyto protokoly a zaškrtněte protokol MS-CHAP v2. Jakmile je záložka zabezpečení nastavená, přejděte do záložky Sítě.

Vpn win7 07.png

Krok 9 - Záložka "Sítě"

V záložce Sítě vyberte Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a klikněte na Vlastnosti.

Vpn win7 08.png

Krok 10 - Vlastnosti protokolu

V nastavení vlastností Protokolu IP verze 4 (TCP/IPv4) vyberte možnost Získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky a poté klikněte na Použít následující adresy serveru DNS. Do kolonky Upřednostňovaný server DNS vložíme IP adresu 158.194.244.2 a vše poté dvakrát potvrdíme tlačítkem OK. Nyní se můžete přesunout k samotnému připojení k síti VPN.

Vpn win7 09.png

Krok 11 - Připojení

Síť VPN aktivujete jednoduše. Klikneme na ikonku bezdrátových připojení a vybereme VPN síť UPOL a kliknete na Připojit. Existuje i druhá varianta, kdy v Centru síťových připojení kliknete na volbu připojit nebo odpojit, kliknete na VPN síť UPOL a zvolíte možnost Připojit.

Vpn win7 10.png

Krok 12 - Přihlášení do sítě

Objeví se přihlašovací okno, kde byste měli mít své přihlašovací údaje již vyplněné. V případě, že tomu tak nebude, své přihlašovací jméno a heslo znovu nastavte. Pole Doména nechejte volné a poté se Připojte.

Budete-li se chtít po dokončení práce odhlásit, klikněte opět na ikonku bezdrátového připojení na hlavním panelu a vyberte možnost Odpojit.

Vpn win7 11.png